در عملیات نیروهای محیط زیست درگز یک بالابان از قاچاقچیان پرندگان شکاری کشف شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال کسب اطلاعات موثق مبنی بر شکار و صید پرندگان شکاری جهت قاچاق به کشورهای حوزه خلیج فارس توسط گروهی از قاچاقچیان، تحقیقات گسترده ای در این خصوص از سوی مامورین یگان حفاظت محیط زیست پارک ملی تندوره درگز آغاز شد.

رئیس اداره پارک ملی تندوره در این باره گفت: پس از ۱۵ روز بررسی و کار اطلاعاتی مامورین متوجه شدند متخلفین در قالب یک باند حرفه ای در حال فعالیت هستند و در اولین اقدام مخفیگاه های آنان مورد شناسایی قرار گرفت.

حسین اصلاحی اظهار داشت: در تحقیقات صورت گرفته مامورین پی بردند اعضای این باند مزبور یک پرنده شکاری صید نموده و قرار است آن را به قیمتی گزاف به شیخ نشینان عرب حوزه ی خلیج فارس بفروشند.

نیروهای محیط زیست بصورت نامحسوس یکی از مخفیگاههای شناسایی شده را زیر نظر گرفتند.

مامورین با اطمینان از حضور ادوات تخلف و پرنده ی صید شده در مخفیگاه، با کسب اجازه از دادستان عمومی و انقلاب شهرستان درگز وارد مخفیگاه صیادان شدند و در اقدامی غافلگیر کننده قبل از هرگونه اقدام متهمین، یک بالابان به همراه قنداق مربوطه کشف و پنج متهم در این رابطه دستگیر شدند.

متاسفانه صیادان برای سهولت در جابه جایی بالابان چشمان گونه را دوخته بودند.

همچنین یک دستگاه کارت خوان از مخفیگاه متخلفین کشف شد که قرار بود هنگام انجام معامله، خریدار وجه پرنده شکاری حدود پنجاه میلیون تومان را از طریق کارتخوان به حساب فروشنده منتقل نماید.

پس از دستگیری متخلفین مخفیگاه دیگر آنها نیز مورد بازرسی قرار گرفت. در جریان این بازرسی مامورین مشاهده نمودند مالک منزل که سرباند قاچاق پرندگان نیز می باشد منزل خود را تبدیل به کارگاه ساخت ادوات صید پرندگان شکاری نموده است.

از منزل مذکور یک موتورسیکلت که خورجینی محتوی یک عدد تور کوخطی، یک عدد شبچه، ۳ کبوتر چاهی، تیشه روی آن گذاشته شده و معلوم بود به تازگی از بیابان بازگشته است به همراه ۳ عدد شبچه ی تازه ساخت دیگر، یکعدد شبچه نیم ساز، ۴ عدد کلاه چشم بند پرندگان شکاری، یک قبضه کلت کمری گازی فاقد مجوز، یک قبضه سلاح ساچمه زنی کالیبر ۲۰ به همراه ۱۵ عدد فشنگ مربوطه، دو دوربین چشمی، مقدار بسیار زیادی انواع نخ که برای ساخت شبچه استفاده می شد، مقداری چرم که برای ساخت کلاه چشم بند از آنها استفاده می شد، ۴ قبضه سلاح بادی دست کاری شده، یک عدد تاکسیدرمی اردک سر سبز، مقداری گوشت خوک وحشی و سایر ادوات کشف و ضبط گردید.

پس از تشکیل پرونده تخلف برای اعضای باند، با دستور بازپرس پرونده کلیه متخلفین روانه زندان شدند.

پرندگان شکاری (به خصوص خانواده شاهین ها) به شدت مورد علاقه قوش بازان عرب می باشند و برای خرید آنها مبالغ بالایی را پرداخت می کنند.

پرندگان شکاری در راس زنجیره غذایی قرار داشته و نقش بسیار مهمی را تعادل اکوسیستم ایفا می کنند. شیوخ عرب با آموزش پرندگان شکاری از آنها برای شکار، به ویژه شکار هوبره استفاده می کنند.

زنده گیری، شکار و قاچاق این پرندگان به کشورهای حوزه خلیج فارس، نسل این گونه های ارزشمند را در آستانه انقراض قرار داده است.

طبق آخرین نرخ بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه نقدی قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک از پرندگان شکاری شاهین، بالابان، بحری، طرلان و لاچین معادل ۶۰۰ میلیون ریال تعیین شده است.

قانونگذار سنگین ترین مجازات را در بین تخلفات شکار و صید، در مورد تخلفات مربوط به شکار، صید و قاچاق پرندگان شکاری تعیین نموده و هر دو مجازات حبس (۳ سال) و جزای نقدی را همزمان برای این گروه از متخلفین در نظر گرفته است.

بر اساس تبصره ۲ ماده ۱۳ قانون شکار و صید، هر شخصی که مبادرت به زنده گیری، شکار، خرید، فروش، حمل، نگهداری و قاچاق پرندگان شکاری از قبیل شاهین، بحری، بالابان و دلیجه نماید علاوه بر محکومیت به حداکثر مجازات حبس مقرر در این ماده (به مدت ۳ سال)، به جزای نقدی از یک میلیون و ۸۰۰ هزار تا بیست میلیون ریال محکوم خواهد شد.

+26
-2
  

5 دیدگاه

 1. DORNA می‌گوید:

  مشخصه کاملا که شغل و حرفه این آدم قاچاق حیات وحش هست، و باید برای اینها مجازات بازدارنده وضع شود. مجازات های سنگین برای حفظ گونه های نادر در پارک های ملی در دنیا جواب داده است گونه عقاب در پارک yellowstone امریکا با مجازات های سنگین حفظ و احیا شده.
  درگز شهر خیلی بزرگی نیست و این افراد شناخته شده هستند و تحت نظر داشتن شغل و حرفه و معاملاتشان کار پیچیده ای برای پلیس نیست.
  واقعا سازمان محیط زیست باید از امکانات پلیسی برای ردیابی قاچاقچیان برخوردار باشند.
  خدا کند چشمهای این حیوان سالم باقی بماند و امکان بازگشتش به طبیعت وجود داشته باشد.

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 1

 2. محمدرضا نیک اندیش می‌گوید:

  دم محیطبانان درگز گرم

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 1

 3. رضا می‌گوید:

  از همه افرادی که اطلاعات و اخبار قاچاقچیان رو در اختیار سازمان محیط زیست میگزارن صمیمانه سپاسگزارم…..به امید روزی که شعار” هر ایرانی یه محیط بان” تحقق پیدا کنه

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 2

 4. نظرپور می‌گوید:

  من اهل درگز هستم
  باید از مسئول محیط زیست و محیط بانان درگزی تشکر و قدردانی کنیم که از حیات وحش درگز محافظت و با خطر انداختن جان خود با قاچاقچیان برخورد می نمایند
  خوشبختانه به تازگی هر روز خبرهای امیدبخشی از محیط زیست شهرستان شنیده می شود
  به امید استمرار این فعالیتهای خوب
  زنده و سربلند باشید
  نظرپور – درگز

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 1

 5. منصور می‌گوید:

  خیلی دوست داشتم که در محیط زیست به خاطر نگهداری از حیوانات و موجودات زنده خدمت کنم ولی متاسفانه نشد
  در شهرستان ما هم بعضی افراد سودجو شاهین ها و بالابانها را به تعداد خیلی زباد زنده گیر کرده اند تا این حد که تعادل محیط زیست را برهم زده و باعث ازدیاد جوندگان زیان آور شده اند
  متاسفانه مردم خیال میکنند که اگر این قاتلان محیط زیست را به قانون تحویل دهند کاری زشت است. اینطور نیست ما همه حافظ محیط زیستیم و باید انها را تحویل محیط زیست دهیم و این بهترین خدمت به خود و دیگر مردم است. هرکس به هر نوعی به محیط زیست زیان وارد کند ما وظیفه داریم آنان را تحویل قانون دهیم و این خبرچینی نیست

  پر طرفدار Thumb up 41 Thumb down 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>