سازمان حفاظت محیط زیست تقاضای جدیدنظر خواهی نسبت به رای صادره در مورد متهمان زنده گیری و قاچاق توله یوزپلنگ را به مرجع قضایی ارائه خواهد داد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): مدیر کل دفتر حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: این سازمان در موعد قانونی مراتب اعتراض و تجدیدنظر خواهی خود نسبت به رای صادر شده از دادگاه بدوی در مورد متهمان زنده گیری و قاچاق توله یوزپلنگ را به مرجع قضایی ارائه خواهد داد.

معصومه حسین پور در گفت و گو با خبرنگار دیده بان محیط زیست گفت: در استعلام مکتوبی که از معاونت تخصصی سازمان (معاونت محیط طبیعی) گرفته ایم، این یوزپلنگ توانایی بازگشت و زندگی در طبیعت را ندارد، بنابراین از نظر این سازمان گونه ای تلف شده محسوب می شود.

این موضوع (غیر قابل رهاسازی بودن یوزپلنگ زنده گیری شده) از طرف سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان مرجع تخصصی و ضابط قضایی به دادگاه تجدید نظر ارائه خواهد شد.

بنابراین در صورت تشخیص و تصمیم مرجع قضایی، متخلفین به مجازاتی متناسب با نابودی یک یوزپلنگ آسیایی و همچنین پرداخت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز یک یوزپلنگ آسیایی محکوم خواهند شد.

به گزارش دیده بان محیط زیست، دادگاه بدوی مهمترین پرونده تاریخ تخلفات محیط زیستی در حوزه شکار و صید برگزار و عاملین زنده گیری و قاچاق توله یوزپلنگ آسیایی محاکمه و به جزای نقدی محکوم شدند. (جزئیات محاکمه متهمین در دادگاه بدوی)

+14
0
  

7 دیدگاه

 1. محمدعلى یکتانیک می‌گوید:

  براى اولین بار در تاریخ !!

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 2. نادر می‌گوید:

  هر یک از این داستان ها و بسیاری از آنها مثل همیشه در سراسر کشور اتفاق می افتد. گرچه پارک ها و حیوانات مختلف درگیر هستند، در آخر هر داستان دارای یک جزء مشترک است آن هم نبود اعمال قانون و جریمه در خور

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 3. مهراب مهرآبادی (پلنگ هفتاد قله) می‌گوید:

  چه خبر خوبی.
  یعنی واقعا درخواست تجدیدنظر نمیخواستن بکنن؟
  احتمالا قاضی دادگاه بدوی تخصص در حوزه مربوطه نداشته و دادگاه تجدیدنظر صد در صد رای دادگاه نخست رو رد میکنه

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 1

 4. ایمان می‌گوید:

  سپاس به سبب انجام این کار شایسته
  در خبرها آمده در تربت حیدریه فردی دستگیر شده که دارای ۵۰ و اندی کلاه تهیه شده از پوست حیوانات وحشی بوده و یا به تازگی در یک کشتی در خلیج فارس، ۱۰۰ و اندی شاهین، هوبره و .. کشف گردیده است این تخلفات در حال نابودی کامل حیات وحش کشور است و می طلبد در کنار افزایش شمار محیط بان و افزایش امکانات؛ همه قوا من الجمله قوه قضائیه با جدیت و وضع احکام سنگین جلوی چنین کارهایی ویران گری را بگیرند و گرنه این سوداگران پول پرست تا همه حیات وحش ایران نابود نشود دست بردار نیستند.

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 2

 5. جنگل بلوط می‌گوید:

  با سلام
  این کار خوبی است و حتی شصت هفتاد میلیون جریمه، یک سوم پارسال هم ارزش ندارد و برای مجازات کسانی که یوز ماده را از میاندشت حذف کردند و شاید باعث انقراض این جاندار در ایران و آسیا شوند ناچیز است. اما علاوه بر مجازات این افراد بایستی اقدامات عملی برای حفاظت یوز خاصه در میاندشت و توران انجام داد و هر گونه کوتاهی حداقل تاثیری مشابه کار این متخلفان دارد یعنی از دست دادن یوز . دیگر کارهای فرهنگی، مردم نهاد و انجمنها و مانند آن کافی نیست و بایستی به صورت اصولی و با اولویت بندی کارها که چه قدر در هدف اصلی( که حفظ و افزایش یوز است، نه کارهای جنبی و نمایشی و حاشیه ای) موثر است بررسی و برنامه ریزی کرد و در کف بیابان فعالانه آن را اجرا کرد و کارهای کرخت و تنبل و حفاظتی معمولی کمکی نمی کند. بایستی به شکل غیر ملموس به یوزها کمک کرد که احتمال آسیب تصادف و شکار و بی غذایی و تنها ماندن و حتی دشمنان طبیعی آنها کاهش یابد. مثلا بایستی دقیق بدانیم چند یوز داریم و محل فعالیتشان کجاست و دامها و سگها را از آنجا خارج کرد و بدانیم از کجا مهاجرت می کنند و مسیرشان را ایمن سازی کنیم.

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 2

  • زیتون می‌گوید:

   یوز ایرانی باید شبیه سازی بشه….نشد موسسه رویان منفجر بشه……باید دستمون اونقدر باز باشه که محیطبانان نخبه با یوزهای اهلی ذر مناطق حفاظت شده تردد کنن……اینطوری اطلاعات دقیقی از مشکلات مناطق حفاظت شده بدست میاد…….

   پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 6. عقاب طلایی می‌گوید:

  کسی که تونسته کاری کنه که محکوم نشه بدوی و تجدید و دیوان و …. نداره براش. هر کی مالش بیش بامش بیش .چطور برا سه تا ماهی خال قرمز زندانی میدن برا پلنگ؟؟؟؟؟؟؟؟

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>