دادگاه مهمترین پرونده تاریخ تخلفات محیط زیستی در حوزه شکار و صید برگزار و عاملین زنده گیری و قاچاق توله یوزپلنگ آسیایی محاکمه شدند اما …

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): دی ماه سال گذشته اعضای یک باند قاچاق حیات وحش توسط نیروهای یگان محیط زیست استان و پلیس تهران شناسایی و یک توله یوزپلنگ آسیایی که در پناهگاه حیات وحش میاندشت از طبیعت زنده گیری و به تهران منتقل شده بود کشف و ضبط گردید. (لینک خبر)

بطور حتم با توجه به زنده گیری یک توله یوزپلنگ آسیایی ماده و حذف یکی از آخرین بازماندگان این گونه ارزشمند از طبیعت کشور، این پرونده مهمترین پرونده تخلفات محیط زیستی در حوزه شکار و صید و حیات وحش در سال های اخیر می باشد.

بعد از گذشت حدود یک سال حکم دادگاه در مورد متهمین شکار و صید (زنده گیری) و قاچاق توله یوزپلنگ صادر شد.

در جریان رسیدگی به این پرونده، دادگاه با توجه به شکایت اداره محیط زیست، گزارش مرجع انتظامی، اعترافات متهمین در مراحل بازپرسی در دادسرا و مرجع انتظامی و سایر محتویات پرونده، بزهکاری آنان را محرز و مسلم دانست.

بنابراین بر اساس رای دادگاه سه نفر از متهمین این پرنده با استناد به ماده ۱۳ قانون شکار و صید به پرداخت ده میلیون ریال و متهم ردیف چهارم را به پرداخت بیست میلیون ریال محکوم شدند.

اما در مورد این حکم چند نکته مهم وجود دارد:

نکته ۱) در متن حکم اشاره شده «یوزپلنگ به زیستگاه طبیعی خود بازمی گردد!». بنابراین حداقل مجازات تعیین شده در ماده ۱۳ قانون شکار و صید برای آنان در نظر گرفته شده و همچنین متخلفین از پرداخت ضرر و زیان وارده به محیط زیست (موضوع بند (چ) ماده ۳ قانون شکار و صید) ناشی از شکار (زنده گیری) توله یوز به مبلغ یکصد میلیون تومان هم معاف خواهند شد.

بطور حتم از لحاظ کارشناسی توله یوزپلنگ زنده گیری شده هرگز توانایی بازگشت و زندگی در طبیعت را ندارد و در واقع از لحاظ محیط زیستی جانوری تلف شده محسوب میشود. کمااینکه این توله یوز همچنان و تا پایان عمر در شرایط اسارت بسر می برد.

اما دادگاه چگونه تشخیص داده است که توله یوز توان بازگشت به طبیعت را دارد ؟

این وظیفه نمایندگان سازمان حفاظت محیط زیست (اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران) بوده است تا با حضور در دادگاه از این موضوع (عدم امکان بازگشت توله یوز به طبیعت) دفاع کرده و آن را به لحاظ کارشناسی به قاضی پرونده اعلام و لایحه خود را تقدیم دادگاه کنند.

اما چرا نماینده سازمان حفاظت محیط زیست در روز رسیدگی در دادگاه حاضر نشده است ؟

متهمین در سایه عدم حضور نماینده محیط زیست در دادگاه به راحتی به دفاع از خود پرداخته و اعلام کرده اند که یوزپلنگ قابل بازگشت به طبیعت است. در صورتیکه یک توله یوزپلنگ آسیایی با اقدام مجرمانه ی آنها شکار و از طبیعت کشور حدف شده است.

نکته ۲) نکته مثبت درباره این حکم این است که متهمان پیش از این  ادعا داشتند که دوستدار محیط زیست و هستند و توله یوزپلنگ را قهرمانانه از قاچاقچیان خریداری نموده و تحویل محیط زیست داده اند. اما هر چهار نفر در جریان رسیدگی به پرونده از بابت جرم شکار و صید (زنده گیری) و هرید و فروش (قاچاق) توله یوزپلنگ مجرم شناخته شدند.

نکته ۳) بر اساس مصوبه مورخ ۱۳۹۷/۰۲/۱۶ هیات دولت مجازات نقدی ماده ۱۳ قانون شکار و صید از یک‌ میلیون‌ و هشتصد هزار ریال‌ تا بیست‌ میلیون‌ ریال‌  به از شصت میلیون ریال تا هشتادوپنج میلیون ریال افزایش یافته است. اما چطور دادگاه با استناد به ماده ۱۳ قانون شکار و صید متهمین را به پرداخت جریمه نقدی کمتر از حداقل میزان مندرج در قانون محکوم نموده است ؟

به نظر میرسد سازمان حفاظت محیط زیست تمایل چندانی به مجازات متخلفین زنده گیری و قاچاق یکی از مهم ترین گونه های جانوری در آستانه انقراض کشور و جهان ندارد.

بر اساس قانون، حکم صادره قطعی نبوده و تا ۲۰ روز پس از ابلاغ قابل تجدید نظر خواهی می باشد.

با توجه به موارد فوق الذکر ضروری است معاونت حقوقی سازمان حفاظت محیط زیست به جهت اجرای عدالت، انجام وظایف ذاتی و قانونی و رفع هرگونه ابهام در مورد مماشات مدیران این سازمان (در معاونت محیط طبیعی) با متخلفین زنده گیری توله یوز، نسبت به تقاضای تجدیدنظر خواهی برای حکم صادره در دادگاه تجدیدنظر استان تهران اقدام کنند.

+217
-134
  

16 دیدگاه

 1. چنگل شمشاد می‌گوید:

  علت صدور چنین حکم ضعیفی عدم حضور کارشناس و وکیل شاکی (البته اگر شکایتی داشته باشد؟) یعنی سازمان محیط زیست است.
  فکر می کنم به علت عدم تعریف دقیق وظایف و اهداف سازمان، برنامه ها و اهداف تا حد بسیاری سلیقه ای بوده و با تغییر رییس اولویتها و کارها تغییر بسیار زیادی میکنند (البته ناگفته نماند در دوره های قبلی هم جز ایجاد چند منطقه باصطلاح حفاظت شده، هیچ کار خاصی برای یوزها نشده بود) در صورتی که یک سازمان قوی باید دارای اهداف مشخص بوده و نسبت به آنها پاسخگو باشد.
  علت دیگر اهمیت کافی ندادن به یوزها و حیات وحش توسط انسانها ندانستن اهمیت آن و عدم وقوف به این ناآگاهی است.
  بزرگان می گویند آن کس که نمی داند ولی می داند که نمی داند، دانا است یعنی حداقل کاری نمی کند و در کاری که نمیداند مداخله نمی کند. مثلا ما مردم به همین دلیل، سطح بالای آبهای زیرزمینی کشور را به قیمت کشاورزی سنتی به تخلیه کامل سفره ها تبدیل کرده ایم.

  پر طرفدار Thumb up 37 Thumb down 4

 2. جامعه شناس می‌گوید:

  از رئیس قوه ی قضا انتظار است هرچه سریعتر ورود کند
  ولله این یک مصیبت بزرگ برای کل حیات وحش ایران است

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 7

  • سید احمد میرمجیدی می‌گوید:

   منبعد آقایان محترم میرن شکار یوز اگر دستگیر شدن که ۲ میلیون میدن و اگر نشدن دو میلیارد میفروشنش.
   خدا به داد ما برسه ………

   پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 1

 3. حسن می‌گوید:

  عجب جانورایی هستند
  جنایت یعنی همین اعدامم واسشون کمه
  چی بگه ادم حیف که نمیشه…

  پر طرفدار Thumb up 30 Thumb down 10

 4. ali می‌گوید:

  حیف شد چرا قاضی محترم یه جایزه و پاداش عالی واسه این عزیزان در نظر نگرفت…!
  و چرا مامورین محیط زیست و افرادی که در دستگیری این عزیزان شرکت داشتند محاکمه نکرد…!

  پر طرفدار Thumb up 38 Thumb down 3

 5. مسعود شهرابی می‌گوید:

  سازمان بیشتر دنبال کاسبی هست تا حفاظت
  البته این از عواقب دولت فوق العاده زیست محیطی هست که خیلی تو همین پایگاه خبری ازش تعریف میشد
  راستی دیده بان چی شد این دولت زیست محیطی که ازش تعریف میکردی؟
  اعتماد به دروغگوها چنین عواقبی داره

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 4

 6. زیتون می‌گوید:

  این نشان میده اینا از خودشون بودن که ماستمالیش کردن ….دادستان کل کشور باید ورود کنه …..این جریان شبکه ای است که در سازمان محیط زیست ریشه دوانده…..شبکه باید زده بشه ….وگرنه همینجوری هی یوز غیب میشه ما هم دنبال نخود سیاه…..

  پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 5

 7. DORNA می‌گوید:

  دیده بان انتظارات شما و ما و فعالان محیط زیست کاملا منطقی و علمی و روشن است، منتهی این انتظارات از مدیران سازمان محیط زیست زیاد است، چون دانش، تخصص و تعهد، نسبت به حوزه کاری شان ندارند.

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 6

 8. داریوش2016 می‌گوید:

  سازمان فعلا مشغولیات مهمتری مثل صدور پروانه شکار داره مزاحم کار آقای کلانتری نشید گفته کلها آبها رو میخورن آبهای ایران تمام میشه و مشکل کمبود آب رو گفتن با شکار و از بین بردن کل ها از بین برد در مورد یوز هم دیگه با چه زبونی بگن میخوایم منقرض بشه تا راحت در پارک کویر معدن کاوی کنن؟

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 12

 9. هاشم می‌گوید:

  والا تو ادارات منابع طبیعی یک نفر به جرم چرای غیر مجاز دام، جریمه چند ده میلیونی میشه اما کسی که یک یوز رو در واقع از بین برده یک میلیون!واقعا که خنده داره……

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 2

  • هاشم می‌گوید:

   شایدهم صیادها میخواستن در یک حرکت دلاورانه همانند کوشکی و دلبر، توله های فراوانی از این یوز بگیرن و خدمت به محیط زیست بکنن. باید ازشون تقدیر هم بکنن جناب قاضی و البته سازمان تخریب محیط زیست!!!!!

   پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 3

 10. پژوهشگر می‌گوید:

  با سلام
  حدودا اوایل دهه هفتاد یک روز صبح زود که یکی از دریاچه های(آببندان) مازندران قرق شکنی (اعلام اجازه تیر اندازی و شکار توسط متولیان ) شده بود با یکی از مهندسین بومی راهی دریاچه در شهرستان بابلسر شدیم با اینکه صبح زود بود دور دریاچه جایی برای ایستادن نبود شکارچیان به فاصله ۴۰ متر از هم ایستاده بودند تعجب کردم دوربینم رو برداشتم به نزدیک رفتم و چند عکس گرفتم اکثر شکارچی ها ساعت ۳ و ۴ صبح اومده بودند اما یکی از اونها ساعت ۱۱ شب گذشته اومده بود اسلحه تک لول فرسوده‌ای داشت پیرمردی با موهای سفید پرسیدم چرا اینقدر زود؟ با لحجه شیرین مازندرانی گفت چون چشمام خوب نمیبینه برای اینکه دست خالی نرم دیشب اومدم تا بهترین جاروبگیرم
  پرسیدم شغلت چیه پدر جان؟
  گفت: کارگر روزمزد بودم چون پیر شدم دیگه کسی به من کار نداد
  برام جالب بود پروانه شکار هم داشت بهش گفتم احسنت، تو با این وضع مالی پروانه هم گرفتی؟
  گفت : چند سال پیش محیط زیست منو گرفت ۴۰ هزار تومان جریمه کرد بخاطر نداشتن پروانه
  گفتم: به موهای سفیدت به پینه های دستت به هیچی رحم نکرد قاضی؟
  گفت: پسرم قانون ما مال فقراست؟
  مهندس رو صدا کردم گفتم کنار این پیرمرد وایستا ولی هرچی زدی مال اینه، اون روز مهندس چندتا پرنده زد (مجوزهای قدیم برای هر شکارچی ۵ عدد پرنده بود) عکس گرفت و با دست خالی به خونه باز گشتیم
  به خونه رسیدیم پدر مهندس پرسید چی شکار کردید؟
  قبل از مهندس سریع جواب دادم : بزرگترین درس زندگی(قانون فقط مال فقراست)
  و اما بعد:
  ضمن اظهار تاسف فراوان از خبر فوق همانطور که مستحضرید تنها ماوای یوز آسیایی کشور عزیزمان است امروزه علاوه بر تلفات جاده‌ای و طبیعی، متاسفانه شاهد بی مهری های فراوان از سوی هموطنان و مسئولین نسبت به این گونه ارزشمند میباشیم عده ای سود جو با زنده گیری و قاچاق این حیوان به کشورهای حاشیه خلیج همیشه فارس مو جبات انقراض این گونه ارزشمند را فراهم میکنند اما دردناکتر از آن نحوه اعمال قانون در خصوص این گونه مجرمین است.
  ارادتمند شما – پژوهشگر

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 1

 11. علی می‌گوید:

  واقعا جای تاسف دارد.این رای اگر در یک شهرستان دور افتاده صادر میشد توجیهی داشت.امابه خوبی شان میدهد که حفاظت از محیط زیست در کشور ما یک مسئله دسته صدم است

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 3

 12. مرتضی می‌گوید:

  آخه مگه بدون شاکی پرونده ای به دادگاه اونم برای صدور حکم میره قاعدتاً شاکی پرونده محیط زیست بوده یعنی چی که بدون حضور نماینده محیط زیست دادگاه برگذار شده و حکم از حداقل هم پائینتر هست. . . . . .

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 13. عقاب طلایی می‌گوید:

  واقعا جای تعجب داره دوستان چه پیام هایی میزارن.
  آقایون خانم ها نماینده محیط زیست نیییییییوووووومممممددددده میدونید یعنی چی؟ خب دیگه چرا ……

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 14. پلنگ ایرانی می‌گوید:

  وقتی نماینده سازمان نمیاد یعنی که اصلا ارزشی برای یوز قائل نیستند و فقط ادعا یی حفاظت از یوز رو دارن
  سازمان چند سال داره تلاش میکنه تا حالا یه دونه عکس مستقیم از یوز ننداخته (بجز دوربین تله ای) اونوقت اینها چطور تونستند یه یوز رو زنده گیری کنند
  خود این نشان دهنده گروه قوی و کار کشته و حرفه ای که نامردا دارن
  پس چرا قانون به این راحتی با این نامرد ها برخورد میکنه
  من فکر میکنم موقع قرائت حکم خود این نامردها خندشون گرفته بود از میزان جرائمی که بهشون دادن

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>