بیش از هزار پرنده مهاجر در میانکاله از بین رفتند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست ایران (IEW): طی روزهای اخیر تعداد زیادی از پرندگان مهاجر زمستان‌گذران در پناهگاه حیات وحش میانکاله از بین رفته‌اند.

آمار تلفات بالا موجب شده تا به درخواست محیط زیست، اداره کل دامپزشکی مازندران وارد عمل شده و کارشناسان این سازمان ضمن معدوم سازی لاشه پرندگان نسبت به نمونه برداری جهت تعیین عامل مرگ‌و‌میر اقدام نموده اند.

در حال حاضر تالاب میانکاله در بایکوت خبری قرار گرفته و به عکاسان و خبرنگاران اجازه ورود به محدوده تالاب داده نمی‌شود اما بر اساس شنیده‌های خبرنگار دیده‌بان محیط زیست، هزاران عدد انواع پرندگان مهاجر و عمدتا از گونه‌های چنگر، فلامینگو، کشیم و اردک از بین رفته‌اند.

علت دقیق مرگ‌ومیر پرندگان هنوز از سوی سازمان دامپزشکی اعلام نشده اما به احتمال بسیار زیاد ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان عامل تلفات اخیر می‌باشد.

سازمان حفاظت محیط زیست که همواره و به‌خصوص در دوره جدید مدیریت این سازمان علاقه وافری به صدور پروانه شکار اندک حیات وحش کشور به شکل قانونی دارد به توصیه کارشناسان در ابتدای فصل پاییز مبنی بر شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان توجهی نکرده و نسبت به صدور پروانه شکار پرندگان وحشی در بسیاری از استان‌ها از جمله مازندران اقدام نمود.

با مشاهده تلفات پرندگان مهاجر در میانکاله، مسئولان محیط زیست مازنداران اعلام کرده‌اند شکار پرندگان وحشی در شرق این استان ممنوع می‌باشد.

واضح است که این اقدام در جهت ممنوعیت شکار پرندگان وحشی کاملا نمایشی و بی‌فایده است چراکه نمی‌توان مانع شکارچیانی شد که به حساب دولت پول واریز و پروانه قانونی شکار  دریافت کرده‌اند.

امیدواریم مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست سلامت و امنیت غذایی و اقتصادی کشور را بازیچه خود قرار نداده و صدور پروانه شکار همزمان با فصل مهاجرت پرندگان و شیوع آنفلوآنزای فوق حاد در کشور را برای همیشه متوقف کنند.

+87
-67
  

2 دیدگاه

 1. شکارچی مجاز می‌گوید:

  بازم پای شکارچی ها در میان هست؟؟؟؟
  یک سوال چرا آنفلوآنزای فوق حاد فقط در کشور ما شیوع پیدا میکنه؟؟؟؟ چرا آنلوآنزا در دیگر مناطق دیگه کشور دیده نمیشه ؟؟؟؟؟پس داستان چیز دیگری هست …و چون راحت ترین راه که کسی نمیخواد بگه چی شده و چه آلودگی باعث مرگ این همه پرنده شده است بهترین راه اول شکارچی ها هستن که دیوارشان همیشه کوتاه هست و بعد آنفلوآنزای فوق حاد ….بیاییم با صداقت حرف بزنیم….

  پر طرفدار Thumb up 40 Thumb down 5

 2. منصور دهقانی می‌گوید:

  ما مردم باید این را بدانیم که اگر در رفتار محیط زیست کم وکاستی هایی میبینیم نباید ان را به جانداران ومحیط زیست ربط دهیم اگر از مسولین ناراحتی داریم این را بدانیم که همان کمبودهایی که گریبانگیر مامردم هست محیط زیست هم اون گرفتاریها را داره واگر ماهم به محیط زیست فشار وارد بکنیم درد اون مضاعف میشود وزودتر ازپا درمیاد

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>