عملیات اکتشاف معدن در منطقه حفاظت شده بهرام گور با اعتراض فعالان محیط زیست و مردم محلی متوقف شد

پایگاه خبری دیده‌بان محیط زیست ایران (IEW): مابین سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۲ در نتیجه مذاکرات سازمان حفاظت محیط زیست با وزارت صنعت‌ومعدن در مورد موضوع بهره‌برداری از معادن بهرام‌گور، نهایتا مقرر شد شش پهنه P1 تا P6 جمعا به مساحت حدود پنج هزار هکتار در منطقه حفاظت شده بهرام گور جهت اکتشاف و بهره‌برداری در اختیار معدن‌کاوان قرار گیرد و در عوض ۴۳ معدن فعال و غیرفعال در منطقه برای همیشه تعطیل شوند. از آن زمان تاکنون پهنه‌های P1 ، P2 ، P4 نیز از دستور کار خارج شدند.

روز گذشته (چهارشنبه ۹۹/۵/۸) عوامل شرکت ایمیدرو به‌همراه ماشین آلات سنگین و لودرها جهت آغاز عملیات اکتشاف، وارد پهنه P5 شدند.

این پهنه اکتشافی یعنی P5 یکی از عرصه‌های ارزشمند منطقه بهرام گور و زیستگاه گور ایرانی، کل و بز وحشی، هوبره و زاغ‌بور می‌باشد.

همزمان با ورود ماشین آلات جهت عملیات اکتشافی‌، گروهی از مردم شامل اعضای انجمن انجمن پاکسازان طبیعت مشکان و اهالی روستای غوری و اهالی برخی روستاهای بخش پشت‌کوه نیریز در محل حاضر شده و از ورود ماشین آلات سنگین به منطقه جلوگیری نمودند.

اعتراض مردم هم به تخریب محیط زیست و هم نابودی مراتع منطقه بود که جهت چرای دام اهلی استفاده می‌شود.

نهایتا با اعتراض مردم منطقه، ماشین آلات مربوطه ناگریز از منطقه خارج شده و محل را ترک نمودند.

این پیروزی بزرگی در مطالبات محیط زیستی مردم است اما قطعا شرکت‌های بزرگ معدنی دست‌بردار نبوده و مجددا برای شروع اکتشاف و بهره‌برداری عازم بهرام گور خواهند شد.

.

+92
-70
  

8 دیدگاه

 1. جنگل بلوط می‌گوید:

  در مورد قله دماوند می خواستم چند نکته دیگر بگویم اول اینکه وقف برای چیزی است که عوایدی داشته باشد که صرف هزینه های مد نظر شود و موقعی که یک چیز مثل قله درآمدی ندارد و اصلا برای حفظ آن به عنوان نماد می خواهیم دستنخورده بماند عوایدی نخواهد داشت. دوم اینکه موقوفه باید ملک واقف باشد که وقف کند مگر قله ملک کسی است. و سوم مصارف عواید وقف را نگاه کنیم می بینیم برای کارهایی که هزینه چندانی ندارد و حتی امروز اصلا وجود ندارد مثل هزینه تعمیر حمام یک روستای کوچک که به راحتی قابل تامین و تضمین است. نباید یک جنگل انبوه و یا بلندترین قله کشور را درگیر کرد.
  یک لینک دیگر در اینباره:
  https://www.zistonline.com/news/82928/%D8%B3%D9%86%D8%AF%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D9%85%D8%A7%D9%88%D9%86%D8%AF-%D8%A8%D9%86%D8%A7%D9%85-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%AC%D9%86%DA%AF%D9%84-%D9%87%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D9%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA/do

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 3

 2. آقای نعمت زاده نتوانست؛ حالا دیگرانی جایش را گرفته اند. فرهنگ سازی در ایران دارد زیبا نتیجه می دهد. مردم در اینگونه موارد حالا خود عمل می کنند و منتظر کسی نمی مانند.

  دیدم جناب «جنگل بلوط(جنگل بلوت)* از دماوند نوشته. پس بگذار ما نیز از دوردست سری به آن بالا بلند بزنیم.

  * بلوت، واژه ای ست بسیار کهن و ایرانی(پهلوی) که عرب آن را بَلُّوط می نویسد، زیرا آنگونه تلفظ می کند. یعنی برای تلفظ خود قاعده دارد. ولی ما در زبان های ایرانی از جمله پهلوی صدای ط دسته دار عربی را نداریم. به همین خاطر تارم و تهران و تالش را نمی توان طارم، طهران و طالش نوشت.

  دماوند = دَمَ وند یا دَمَ هند یا دَمَ بیل، واژه ای ست مثل سَ هند = سهند(تالشی شمالی) =سَر هند =کوهی که بالای سرش، هند یا وند یا بیل دارد. هند، وند و بیل = گودی رود، و آبگاه های آتشفشانی. وند = آبگیر. وند یا هند یا بیل آن است که همینک بر بالای سَوَلوُن(سبلان)، دیده می شود. در تالشی شمالی مانند آلمانی حرف اِر یا ر خورده می شود. سَوَلُون(شمالی) = سَر وَرَه لُون(جنوبی)= کوهی که سرش لانه ی برف است. اشاره است به قله ی اغلب سپید سبلان یا ساوالان(بیان به ترکی آذربایجانی، که در آن اغلب اَ به آ بدل می شود). بر گردیم به دماوند. در عکس های قله دماوند، ابر گونه ای را در آسمان می بینیم. آن ابر نیست، دَم = بخار، است. پس دماوند، یعنی گودی ای که از آن دم = بخار، بر می خیزد. هند، وند و بیل هر سه یعنی گودی، و گودی دارای آب یا بخار و …بیل مثل بیل در اَردَ بیل، بیلَه سوار، بَرزَه بیل، اردَبیلَه(در جمهوری آذرباجان).یا بیلگان، شهری کهن(واقع در جمهوری آذربایجان).نام دماوند، نشان می دهد که آن بخار که گاهی زمین شناسان را نگران می سازد، تازگی ندارد. از دیرباز بوده چنانکه نام آن قله را تعیین کرده. دَمَ همان شُورَه ی شُورَه بیل است. شُورَه(تالشی ماسالی) =مِه. شوره بیل، یعنی آبگاهی که رویش مِه جمع می شود.

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 3

 3. زیتون می‌گوید:

  این نتیجه نرفتن سراغ خان و خانزاده هاست …….باید مشخص بشه اینها اموالشون را از کجا آوردن …..اگه از عرق جبینه که باید بهشون پس بدن اگه از زمینخواری است که باید ثروت کنونی توله هاشون مصادره بشه….

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 2

 4. ایمان می‌گوید:

  با سلام خدمت جناب لیثی گرامی
  با سپاس از مطالب ارزشمندتان، بنده مدتی پیش کتاب فرهنگ سنسکریت آقای محمد رضا جلالی نائینی را خواندم بسیار شگفت زده شدم به سبب آنکه بسیاری از واژگانی که می پنداشتم اینها از زبان عربی وارد زبان شیرین و دلنشین پارسی شده اند اصلا اینگونه نبوده است و بسیاری از این واژگان در زبان سنسکریت که مادر زبان های آریایی است با کمی تفاوت در تلفظ که اینهم طبیعی است وجود دارد و تازه فهمیدم این واژگان پیش از اسلام از زبان توانمند و دلنشین پارسی وارد زبان توانمند و با شکوه عربی شده و برخی از اینها در زبان پارسی در طی هزاران سال به فراموشی سپرده شده ولی عربها این واژگان اصیل و کهن را در زبان خود نگه داشته و پس از آمدن اسلام به ایران، دوباره این واژه های کهن فراموش شده از راه زبان عربی وارد زبان مادری خود شده اند به عبارتی دوباره به میهن خود برگشته اند. یکی از زبان شناسان نامی ایران به نام محمد مقدم گفته ریشه بسیاری از واژگان زبان عربی پارسی است. برای نمونه واژه نسب به معنای چسباندن و پیوستن که امروزه نصب نوشته می شود ریشه فارسی داشته و پس از ورود به زبان عربی، عربها بر پایه قواعد زبانی خود از آن واژگان منصوب، نصاب و غیره را ساخته اند.
  جناب لیثی گرامی در سایت آقای مجید روهنده هم مطلب های ارزشمندی نگاشته شده است.
  بهروزی و تندرستی را برای شما و همه دوستداران زیست بوم ایران از خدای مهربان خواستارم.

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 2

 5. منصور دهقانی می‌گوید:

  سلام با بقیه معادن که دردیگر نقاط ایران وجود داره چه گلی به سر مردم زده شده که با این معدن که خسارات وارده ان پیشاپیش مشخص است زده شود مگر مسولین ما خودشان محیط زیست را دوست ندارند که اینشااله دارند مگر انها علم واطلاع از خسارتی که به محیط زیست وحیات وحش وارد میشود ندارند که دارند حتما خودشان برای اینگونه طرحها برنامه دارند خیلی از طرحها ایجاد ثروت میکند ولی باید همه زوایای انرا درنظر گرفت

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 3

 6. alirezazafary می‌گوید:

  خدایاخودت به حیوانات بی گناه رحم کن

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 1

 7. alirezazafary می‌گوید:

  درود بر دوستداران محیط زیست

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 2

 8. وقتی غول های غارت سر افکنده بر می گردند و مردم ز شادمانی به سَر؛ دلپذیر دریچه ی جدیدی به روی ایران و ایرانی گشوده می شود. ایرانی دارد می گوید: دیگر نمی گذارم عده ای سودجو به بهانه های دروغین بجای من بیندیشند. و این امیدوار کننده است.
  غارتگران، همیشه و در همه جای جهان تلاش می کنند به نام مردم جنایت و سودجویی کنند. سال ها پیش، همین برخورد را غارتگران بسیار بیرحم جنگل بعد از ویرانی جنگل های دو شهرستان «تالش» و «رضوانشهر» در ماسال نمودند. جوانان طبیعت دوست ماسال جلوی ماشین آلات غارتگران ضد ایرانی خوابیدند و گفتند: «اول باید از روی ما بگذرید.» در نتیجه، غارتگران جنگل همینگونه سر افکنده به سوی مرکز شهر بر گشتند. و اینک از آن روز مبارک، ماسالی ها هر سال با افتخار یاد می کنند. امروز، آن روز که خورشید حق و اعتراضِ علیه غارت و بی قانونی و زشتی آنگونه زیبا تابید، را می توان روز ملی ماسال نامید. «کَس نخارَد پشت من، جز ناخن انگشت من»

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>