منطقه حفاظت شده بهرام گور

مشخصات و شرایط جغرافیایی پارک ملی قطرویه و منطقه حفاظت شده بهرام گور:

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): این محدوده که قبلا بصورت منطقه آزاد کنترل می شد، در سال ۱۳۵۱ با عنوان منطقه حفاظت شده بهرام گور تحت کنترل اداره کل حفاظت محیط زیست فارس قرار گرفت.

با توجه به وجود زیستگاه منحصر به فرد و همچنین وجود گونه در خطر انقراض گورخر آسیایی، قسمتی از ضلع غربی منطقه طی مصوبه شماره ۲۹۸ شورای عالی محیط زیست مورخ ۱۳۸۶/۱۱/۱۲ به پارک ملی قطرویه ارتقا می یابد.

پارک ملی قطرویه و منطقه حفاظت شده بهرام گور در شرق شهرستان نیریز و در مرز استان فارس و کرمان و در حوزه سیاسی استان های کرمان، یزد و فارس واقع گردیده است.

وسعت کل منطقه در حال حاضر ۴۰۸,۰۱۷ هکتار است که وسعت پارک ملی قطرویه ۳۱,۸۱۵ هکتار و وسعت منطقه حفاظت شده بهرام گور  ۳۷۶,۲۰۲ هکتار می باشد.

اقلیم:

آب و هوای این منطقه گرم و خشک با بارندگی حدود ۲۰۰ میلیمتر می باشد.

وضعیت اجتماعی:

در محدوده پارک ملی قطرویه و منطقه حفاظت شده بهرام گور حدود ۲۰ روستا وجود دارد با توجه به اقلیم خشک منطقه، عمده فعایت های اقتصادی روستائیان و بومیان، دامداری بوده و کشاورزی از نوع باغداری با کشت درختانی نظیر پسته و انار در مرحله بعدی تامین معیشت روستائیان می باشد.

ارتفاعات:

ارتفاع بلندترین نقطه منطقه ۲,۷۸۷ متر و پست ترین نقطه آن در حدود ۱,۶۰۰ متر می باشد.

گونه های شاخص جانوری:

پارک ملی قطرویه و منطقه حفاظت شده بهرام گور تنها منطقه ای در کشور است که جمعیت قابل ملاحظه و پویایی از گورخر آسیایی را در خود جای داده است.

حضور دیگر گونه های ارزشمندی نظیر یوزپلنگ آسیایی، کاراکال، زاغ بور و هوبره ارزش اکولوژیکی این زیستگاه پهناور را دوچندان می کند.

کل و بز، قوچ و میش، گراز، روباه، گرگ، کفتار، گربه جنگلی و جبیر در کنار کبک، تیهو، باقرقره و انواع پرندگان شکاری از دیگر گونه های جانوری این منطقه به شمار می روند.

نتایج آخرین سرشمار در آبان ۱۳۹۱: در سرشماری پاییزه حیات وحش ۶۲۲ راس کل و بز وحشی در منطقه حفاظت شده بهرام گور مشاهده گردیده که در سال گذشته ۴۷۹ راس گزارش شده بود همچنین آمار قوچ و میش از ۳۱۱ راس در سال گذشته به ۳۲۷ راس، جمعیت جبیر از ۱۸ راس به ۲۵ راس و جمعیت گور خر ایرانی از ۳۵۹ راس به ۴۳۳ راس رسیده است.

سرشماری ۴۸۳ راس گورخر ایرانی بالغ و ۵۰ راس کره گورخر تازه متولد شده در تیرماه ۱۳۹۲ (لینک مرتبط)

در جریان آخرین سرشماری در آبان ماه ۱۳۹۴ تعداد ۶۸۵ گورخر ۱۴۰۰ کل و بز، ۵۳۰ قوچ و میش و ۳۷ جبیر در این منطقه سرشماری شده است.

بر اساس آخرین سرشماری در سال ۱۳۹۶ بیش از هزار عدد گورخر آسیایی در این منطقه شمارش شدند.

پوشش گیاهی:

مراتع موجود در پارک ملی قطرویه و منطقه حفاظت شده بهرام گور از زمان های قدیم مورد چرای سنگین دام اهلی قرار گرفته که با ادامه این وضع پوشش گیاهی منطقه وخیم تر و منجر به نابودی کامل رویشگاه و فرسایش شدید خاک خواهد شد.

قسمت اعظم منطقه حفاظت شده بهرام گور بصورت مرتفع بود و حدود ۲۲,۰۰۰ هکتار آن را پوشش گیاهی چوبی تشکیل می دهد. با توجه تغییرات اقلیمی و توپوگرافی (شیب، ارتفاع، جهت) و نوع خاک در منطقه تیپ های متنوع گیاهی در منطقه روئیده اند که شامل:

۱) تیپ جنگلی: که دارای دو اشکوب می باشد که اشکوب بالایی را بنه و اشکوب زیرین را بادام، کیکم و تنکرس تشکیل میدهد.
۲) تیپ درمنه
۳) تیپ درمنه – گون
۴) تیپ درمنه – قیج
۵) تیپ گون – پیچک – درمنه
۶) تیپ گون – پرند – درمنه
۷) تیپ آبنوس – درمنه – گون
۸) تیپ تاغ -درمنه – شور
۹) تیپ جاشیر – گون – کلاه میرحسن
۱۰) تیپ شور- درمنه
۱۱) تیپ نمکزار که فاقد پوشش گیاهی بوده و به صورت دق (نمکزار) می باشد که حدود نیمی از کل منطقه را دربر می گیرد.

از درختان شاخص در منطقه حفاظت شده بهرام گور می توان درخت بنه واقع در چهگونی (منطقه امن شماره ۱) و دو اصله درخت بنه واقع در مجاورت باغ ماهور بشنه را نام برد که دارای قدمت بسیار زیاد بوده و موقعیت ویژه و خاصی را در طبیعت منطقه دارند.

در خصوص المان های طبیعی موجود در منطقه بویژه درختان می توان درخت پیربنه واقع در حسن آباد را نام برد که تعداد زیادی از افراد به این مکان آمده و با بستن پارچه به شاخه های درخت آرزوهای خود را دنبال می کنند و معتقدند که با باز شدن پارچه های گره زده آرزوهایشان برآورده می گردد.

تهدیدهای منطقه:

۱) خشکسالی یکی از مهمترین مخاطراتی است که پارک ملی قطرویه و منطقه حفاظت شده بهرام گور را بخصوص در سالهای اخیر تهدید می کند.

۲) وجود معادن متعدد و فعالیت های معدنی در حاشیه و داخل منطقه

۳) جاده آسفالته و پر تردد سیرجان – یزد از حاشیه منطقه حفاظت شده بهرام گور می کند. طی سه سال از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ پنج گورخر در این محور بر اثر برخورد با خودروهای عبوری از بین رفتند.

رخدادهای منطقه:

- ردپای یک خرس قهوه ای در فاصله دو کیلومتری منطقه مشاهده است.

- توقیف ۸ قطعه هوبره از شکارچیان متخلف و رهاسازی مجد در منطقه

- در خردادماه ۱۳۹۵ یک گورخر ماده بر اثر برخورد با خودرو در حاشیه منطقه حفاظت شده بهرام گور از بین رفت (لینک مرتبط)

- دیماه ۱۳۹۵ تعدادی از گورخرهای بهرام گور به گردنبند ردیاب ماهواره ای مجهز شدند. (لینک مرتبط)

- وزیر صنعت: محیط زیست بخاطر ۴ گورخر اجازه معدنکاوی در بهرام گور را نمی دهد! (لینک مرتبط)

- عاملین شکار دو کل و بز وحشی در بهرام گور علاوه بر واریز دویست میلون ریال جریمه نقدی به تحمل پنج سال حبس محکوم شدند. (لینک مرتبط)

- فروردین ۱۳۹۷ دو گورخر ماده آبستن در بر اثر برخورد با خودرو در حاشیه بهرام گور از بین رفتند. (لینک مرتبط)

- یک روز در کنار محیط بانان بهرام گور (لینک مرتبط)

تصاویر پارک ملی قطرویه و منطقه حفاظت شده بهرام گور:

+228
-9
  

2 دیدگاه

 1. ایرانی‌مسلمان می‌گوید:

  عکس‌ها بسیار زیبا هستند…. ممنون

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 0

 2. جواد می‌گوید:

  مسئولان محیط زیست
  دوستداران محیط زیست ایران

  اگر امکانش است ساخت ۳ کارخانه کنسانتره ، گندله سازی و فولاد نی ریز را به ۱۸کیلومتری محل فعلی انتقال دهید جایی در محدوده کارخانه های سیمان سفید و خاکستری که بیرون از منطقه حفاظت شده و پارک ملی قطرویه واقع شده اند
  کل بخش قطرویه این شهرستان جز منطقه حفاظت شده بهرام گور و پارک ملی قطرویه واقع شده است

  کارخانه آهن اسفنجی در قطرویه احداث شده و درخواست داریم فاز های بعدی که مربوط به فولاد سازی و کنسانتره و گندله سازی به بیرون از منطقه انتقال داده شود چون احداث این ۴ کارخانه عظیم و به دنبال آن صنایع زیر دستی و همزمانی بهره برداری از معادن عملا پارک ملی قطرویه را به نابودی خواهد کشاند

  شاید بهره‌برداری از معادن ناگزیر باشد چون معادن را نمی شود انتقال داد

  اما آیا کارخانجات را هم نباید انتقال داد؟!

  حتی انتقال یک کارخانه از مجموع چهار کارخانه شاهکار است و به علت فاصله کم جابه‌جایی هزینه زیادی هم به شرکت فولاد وارد نمی کند

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>