با افزایش ۵۱ سانتی متری تراز سطح آب، تمام پهنه آبی دریاچه ارومیه آبگیری شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال ادامه بارش های اخیر برف و باران در شمال غرب کشور و انتقال آب بر اساس مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه، تراز سطح آب دریاچه ارومیه در روز بیست و ششم بهمن ماه سال جاری به ۱۲۷۰٫۵۵ متر از سطح دریا رسید.

این تراز ۵۱ سانتی متر نسبت به پایین ترین سطح تراز دریاچه در روز دوم آبان ماه و دو سانتی متر نسبت به روز نوزدهم بهمن ماه افزایش نشان می دهد اما نسبت به تراز همین روز در سال گذشته (بیست و ششم بهمن ۱۳۹۳) ۸ سانتی متر پایین تر است.

دریاچه ارومیه یکی از مهم‌ترین و ارزشمندترین زیست‌بوم‌های ایران می رود. این دریاچه بزرگ‌ترین دریاچه داخلی کشور بوده و به دلیل برخورداری از ارزش‌های بی‌نظیر طبیعی و اکولوژیک به عنوان پارک ملی، سایت رامسر و ذخیره‌گاه زیست‌کره در یونسکو به ثبت رسیده است.

در یک دهه گذشته، علاوه بر کاهش نزولات جوی و بروز خشکسالی‌های پیاپی، افزایش طرح‌های توسعه و بهره‌برداری از آب جهت مصارف کشاورزی، صنعتی و غیره منجر به کاهش جریانات ورودی آب به دریاچه شده است. همچنین احداث بزرگراه شهید کلانتری از میان دریاچه نیز شرایط هیدرودینامیک آن را تحت تاثیر قرار داده است.

تصویر فوق جدیدترین عکس ماهواره ای ناسا از دریاچه ارومیه پس از بارش برف در ارتفاعات اطراف دریاچه مربوط به روز بیست و ششم بهمن ۱۳۹۴ می باشد.

همانطور که در تصویر فوق مشخص است علاوه بر پر آب تر شدن قسمت شمالی دریاچه بخش هایی از قسمت جنوبی نیز که تا ماه گذشته (آذرماه) کاملا خشک بود هم اکنون دارای آب می باشد.

در تصویر فوق تفاوت عمق و پهنه آبی در یاچه ارومیه در روزهای هفتم آذر و ۲۶ بهمن ماه سال جاری به وضوح مشخص است.

+178
0
  

13 دیدگاه

 1. داریوش می‌گوید:

  چرا این بزرگراهو زدن ؟

  یادمه قبل از شروع به کار این بزرگراه مشکل بی آبی دریاچه اصلن مطرح نبود

  حداقل طوری میساختن که آب از زیر بزرگراه در جریان باشه نه اینکه با خاک دریاچه رو پر کنن مثل انسانهای اولیه

  پر طرفدار Thumb up 62 Thumb down 4

 2. علیرضا می‌گوید:

  به امید دیدن تصویر اینچنینی از تالاب کافتر و پریشان

  پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 3

 3. همیار می‌گوید:

  با این حال این وضعیت موقته و یک دلخوشی کوتاه مدته، جای تاسف فراوان دارد که هیچ خبری در مورد سایر دریاچه های بسیار زیبایی مانند پریشان ، بختگان ، هامون و … گزارش نمیشود و حتی به خشک شدن بخش بزرگی از میانکاله کمترین توجهی نمیشود!!

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 4

 4. Ali timsar می‌گوید:

  خدا رو شکر امیدوارم با عنایت حق تا بهار به بالاترین سطح خود برسد. خدایا کشورم را از خشکسالی و دروغ حفظ بفرما

  پر طرفدار Thumb up 34 Thumb down 1

 5. سوادکوهی می‌گوید:

  خدا رو هزار مرتبه شکر

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 1

 6. رضا می‌گوید:

  / این تراز ۵۱ سانتی متر نسبت به پایین ترین سطح تراز دریاچه در روز دوم آبان ماه و دو سانتی متر نسبت به روز نوزدهم بهمن ماه افزایش نشان می دهد اما نسبت به تراز همین روز در سال گذشته (بیست و ششم بهمن ۱۳۹۳) ۸ سانتی متر پایین تر است./

  ایا معنی جملات بالا اینه که الان نسبت به سال گذشته ۹ سانتی متر کاهش داره

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 1

 7. نیروانا می‌گوید:

  هنوز هم قسمت زیادی از نیمه جنوبی خشک است و جزایر قسمت جنوبی تبدیل به جزیره نشده است

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 0

 8. جمشید از خوی می‌گوید:

  کماکان امید وار و خرسندم.
  اما ،چه توجیه علمی و کارشناسی، برای وجود این سازه است، که تنها سه سال بعد از افتتاح ناقص این روگذر غیر ضروری،این زیست بوم بسیار باارزش، از آب وزندگی،خالی شد و حالا
  ما مانده ایم با،
  یک پل و
  یک پهنه نیمه جان.!!!

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 0

 9. محمد ابراهیمی می‌گوید:

  موضوع خشک شدن تالاب ها در ایران بسیار وحشتناکه و عواقب بسیار گسترده و عمیقی خواهد داشت که مستقیما گریبانگیر زندگی بشر هم خواهد شد

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 0

 10. مینا می‌گوید:

  خدا را هزاران مرتبه شکر

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 11. بولوت می‌گوید:

  در دهه ۷۰ شمسی سطح آب دریاچه بقدری بالا بود که اراضی و شهرها و روستاهای اطراف رو تهدید میکرد. خوب یادمه آب تا کنار جاده عجب شیر به بناب بالا آمده بود.

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 12. شاهین می‌گوید:

  خبر و تصویر بسیار امید بخش هست
  همچنین این مساله که انتقال آب هم به دریاچه در حال انجام هست بسیار خبر خوبی است چون تنها با تکیه به بارندگی نمی توان به احیاء ارومیه امیدوار بود و قطعاً مقطعی هست و با شروع فصل گرما دوباره تبخیر شده و از بین می رود. اما این امر نشان می دهد که چنانچه اراده ای برای انتقال آب به دریاچه ارومیه وجود داشته باشد در مدت بسیار کوتاهی ارومیه احیاء می شود. چنانچه در تصویر هم مشخص هست تنها طی دو ماه آبگیری بخش شمالی دریاچه به نظر می رسد که حجم قابل قبولی آب دارد.

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>