دامدار بیرحم سوادکوهی ماده پلنگ گرفتار در تله را با شلیک گلوله از پای درآورد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): یکی از دامداران اهل منطقه منطقه لفور سوادکوه پس از آنکه یکی از گاوهایش طعمه پلنگ شد، اقدام به تعبیه تله فلزی در کنار لاشه گاو نمود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سوادکوه در این باره گفت: پس از آنکه پلنگ مجددا برای تغذیه به سراغ لاشه آمده بود در تله فلزی گرفتار شده و پای پلنگ به شدت آسیب دیده بود.

ابراهیم فلاحی اظهار داشت: متاسفانه دامدار متخلف در نهایت بیرحمی ماده پلنگ گرفتار در تله را با شلیک اسلحه شکاری از پای درآورد.

تعدادی از جنگلبانان حاضر در منطقه با شنیدن صدای شلیک گلوله موضوع را به نیروهای محیط زیست اطلاع داده و محیطبانان پس از مدتی جست و جو به دنبال عامل شلیک گلوله، لاشه پلنگ را مشاهده نمودند.

پای این پلنگ به دلیل نقلای زیاد برای رهایی از تله تقریبا قطع شده بود.

محیطبانان حدود ۱۲ ساعت در کنار لاشه پلنگ کمین کردند تا نهایتا همسر دامدار برای از بین بردن آوار جرم به سراغ لاشه پلنگ آمد.

با حضور همسر متخلف بر سر لاشه پلنگ مامورین وارد عمل و عامل تله گذاری و کشتار پلنگ را شناسایی نمودند.

با شکایت اداره محیط زیست سوادکوه پرونده ای در این رابطه در مراجع قضایی تشکیل و حکم جلب متهم صادر شده است.

به احتمال زیاد با توجه به فصل، ماده پلنگ کشته شده آبستن نیز بوده است.

بر اساس آخرین نرخ بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت شکار هر یک پلنگ ایرانی معادل هشتصد میلیون ریال تعیین شده است که متهم می بایست این مبلغ را به حساب دولت واریز نماید.

همچنین متهم در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی در معرض انقراض محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۳ قانون شکار و صیدبه حبس از ۹۱ روز تا سال و جزای نقدی از یک میلیون و هشتصد هزار ریال تا ۲۰ میلیون ریال محکوم خواهند شد.

 

+167
-333
  

29 دیدگاه

 1. لاچین می‌گوید:

  اگر دولت به قانون پرداخت خسارت دامداران که پلنگ بهشان خسارت زده عمل می کرد انوقت این دامدار میرفت خسارت گاوش رو میگرفت و کاری هم به پلنگ نداشت.

  پر طرفدار Thumb up 70 Thumb down 12

  • جواد می‌گوید:

   گاهی اوقات همه این عقیده رو ندارن. من خودم کشاورزی رو دیدم که بیماری روحی داشت گویا با تفنگ دنبال حیوانای وحشی بود که بزنه.

   پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 2

  • مصطفی می‌گوید:

   سلام بر اساس قانون پلنگ و یوزپلنگ بیمه هستند و این فرد میتوانسته براحتی خسارت خود را بگیره ولی از انجایی کع بعضی افراد بی رحم هستند و از نظر فرهنگی سطحشان پایین است دست به چنین اقدامات وحشیانه ای میزنند.

   پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 3

 2. بهرام می‌گوید:

  کاش این پول مستقیما به حساب محیط زیست بره،

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 11

 3. رضا۱۳۹۴ می‌گوید:

  اگر کمی جستجو بکنیم کلی مطلب راجع به وضع خطرناک طبیعت و وحوش کشر پیدا می کنیم حقیر چند شاهد و مستند از ان را برای دوستان در ذیل می آورم. بنا بر اظهار س ح م ز از سال ۹۴ حدود ۱۶۰ پلنگ در کشور تلف شده اند (لینک آخر نظر گذاشته شده) . این تعداد یک سوم یا دست کم یک چهارم پلنگ های کشور است. برای بقای درازمدت و حتی کوتاه مدت (ارتباطات ناشناخته و یادگیری ها و زندگی طبیعی و حفظ زیستگاه) در هر زبستگاه حداقل ۴ تا ۵ پلنگ لازم است این عدد برای چهار پایان ۱۰۰ عدد می باشد (مثلا در پارک کویر گورها بعد از کاهش به صد عدد سال بعد به بیست تا رسیدند و سال بعد آن محو شدند)همچنین با توجه به پراکندگی پلنگها و تراکم پایین آنها چند کار زیر را می توان انجام داد. اول اینکه اگر چه بیمه و فرهنگسازی لازم است ولی باز موارد شکار توسط دامدارن حل نشده و سالها طول می کشد قانون پذیری جا بی افتد و مثلا شاید اگر تلتش شود صد سال دیگر به سوید و آلمان برسیم با این حال درهمان جاها هم اگر مردم از قانون نترسند شاید بدتر از اینجا باشد برای همین مثلا برای هزار هکتار یک محیطبان دارند. و ضروری است تعداد محیط بانان را افزایش داد. همچنین نباید زیستگاهها را با دامداری اشتباه گرفت و حداقل در هر ناحیه یک منطقه مناسب را کاملا از دامداری ها تخلیه کرد (الان در توران ۱۸۰ آغل وجود دارد) وجود یک ناحیه حفاظت شده کامل بقای گیاهان و جانوران را در مناطق اطراف در شرایط مناسب تضمین می کند. همچنین این کار بایستی به موقع انجام شود و بعد از انقراض در آن ناحیه برگشت پذیر نیست. برای مثال به علت چرای سنگین در بمو برخی گیاهان از بین رفته برنگشتمد و یا انقراض قوچ و میش در دنا قبل از حفاظت آن. همچنین نظر ارزش بالای حفاظتی و دیگر ضرورتهای بقای جنگلهای کهن هیرکانی و وجود انواع وحوش و نقش آنها در حغظ جنگل و ارزشهای دیگر و شرایط بد موجود،بهره برداری از آنها درست نیست و در نتیجه وظیفه سازمان جنگلها و س ح م ز یکی شده و می توان آنها را ادغام کرد.

  پر طرفدار Thumb up 32 Thumb down 0

 4. رضا۱۳۹۴ می‌گوید:

  لینک کشته شدن ۱۶۰ پلنگ از سال ۹۴
  https://www.doe.ir/Portal/Home/default.aspx

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 1

 5. میر شکار می‌گوید:

  آدم باید خیلی احمق باشه از این تله ها استفاده کنه .اولا اون حیوان بخت برگشته کلی زجر می کشه ثانیاً ممکنه خدای ناکرده ره گذری از اونجا رد بشه وتله به پاش گیر کنه.

  پر طرفدار Thumb up 32 Thumb down 2

 6. عقاب می‌گوید:

  خیلی زود پرونده پلنگ هم در ایران بسته خواهد شد
  دیگه نه کاری به دولت داره و نه سازمان محیط زیست، این خود مردم هستن که نمیخوان چیزی تو ایران باقی بمونه

  پر طرفدار Thumb up 30 Thumb down 1

  • سید احمد میرمجیدی می‌گوید:

   کاملن صحیح ولی دولت و س ح م ز هم پایاپای مردم در این انهدام محیط زیست سهیمند
   کاشکی محیط زیست هم مثل بعضی چیزها دو زار واسه اینها اهمیت داشت اونوقت میدیدیم که بخوان میتونن. ولی متاسفانه اولویت های ما چیزهای دیگریست

   موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

   • افشین می‌گوید:

    ضمن احترام بنظر جنابعالی همین مردمی که بظاهر به فرهنگ و محیط زیست و… احترام نمیذارن و کمر به نابودی ان بستن وقتی به یه کشور پیشرفته مهاجرت میکنن کاملا قانونمند و با فرهنگ میشوند.در کنار فرهنگ سازی متاسفانه زیر ساخت ها و قوانین ما بسیار ضعیف میباشد.همه اینها دست به دست هم داده و باعث نابودی محیط زیست و حیات وحش شده اند.چطور اگه کسی به حجاب اعتراض داشته باشه سریع نیروی قهریه اماده پاسخگویی هست ولی برای کنترل شکار و حفظ محیط زیست امکانات نیست؟

    موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 7. علی می‌گوید:

  ضمن خسته نباشید چرا سازمان محیط زیست در خصوص بیمه حوادث و ضرر و زیان توسط وحوش بخصوص این گونه نادر، اطلاع رسانی نمی کند تا دامداران و کشاورزان بجای کشتار و از بین بردن عامل ضرر و زیان خیلی راحت و با کمال آرامش با هماهنگی سازمانهای مسئول نسبت به ایمن و امن سازی منطقه اقدام کنن؟
  به نظر من مسئولین محیط زیست اگر کمی همت کنن و با نصب بنر و اطلاع رسانی جامع در مناطق ویژه اینگونه حیوانات را حمایت کنن خیلی ضریب امنیت این حیوانات بالا خواهد رفت .

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 1

 8. مصطفی می‌گوید:

  دامداران سنتی و عشایر عامل اصلی نابودی حیات وحش
  مثل البرز پلنگ نر منطقه بالاس دوهزار تنکابن و کشتار خرس و پلنگ مناطق ایذه و …
  درباره کشتار اسب و قاطرهای غرب ایران که برای قاچاق و کوله کشی استفاده میشوند هم گزارش تنظیم کنید
  حدودا ۹۰ راس اسب و قاطر توسط نیروی انتظامی در منطقه اشنویه کشته شده در همین چند روز اخیر

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 2

 9. پلنگ ابرانی می‌گوید:

  خدایا التماس تفکر
  چقدر میتونه یک انسان بی رحم باشه !
  اگر به محیط زیست اطلاع داده بود هم خسارت گاو رو میگرفت وهم پلنگ زنده بود

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 7

 10. شیر بیشه ای ایرانی می‌گوید:

  اگر جنازه گاو را به محیط زیست نشان می دادی خسارتش را می گرفتی ولی حالا علاوه بر حذف پلنگ ماده و خسارت به مملکت باید هشتاد میلیون بعلاوه جریمه و مجازات های دیگر ار هم بدهی

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 3

 11. ali می‌گوید:

  اشد مجازات باید برای این جنایتکاران اعمال بشه . نه اینکه جریمه ش صدتا قسط بشه که بازدارندگی نداشته باشه

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 12

 12. احمد بهمنی می‌گوید:

  این دامدار میتونست از سازمان محیط زیست خسارت بگیره، اما تصمیم به کشتن پلنگ گرفت.
  یا خسارت تنظیم شده بابت احشام از دست رفته کافی نیست و یا گرفتن خسارت خیلی سخت هست که باید راهکار درستی برای اینکار در نظر گرفت که دامدار احساس مغبون شدن نکنه.
  در غیر اینصورت دامدار کار اشتباه بزرگی انجام داده. اما دستگیری ، جلب ، زندان و گرفتن خسارت راهکار درستی برای جلوگیری از این کار دامدارها نیست.
  با کشته شدن یک پلنگ خسارت وارد شده به منابع ملی خیلی بیشتر از این ارقام هست. اما آدم بدبخت چه پولی برای دادن داره. ازش خسارت بگیری و بفرستیش زندان ، میاد بیرون دو تا پلنگ میکشه

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 7

 13. زیتون می‌گوید:

  اگه پروانه چرای دام داره باید باطل بشه ….مردتیکه اونوقت که گاوش علف مفت میخوره و گوساله میزاد یادش رفته….

  پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 13

 14. شیر می‌گوید:

  چه فایده دیگه داره من که مردم
  با ببیند تله وسلاح شکاری رو از کجا تهیه کرده تاشاید جلوی قاتل بعدی رو بگیرد
  با سپاس شیر مرده

  داغ Thumb up 11 Thumb down 12

 15. حمیدرضا احمدی می‌گوید:

  این دامداره یا تفنگدار؟؟؟؟!!!! کی باید پاسخگو باشه ؟
  گاوداران شمال گاوهاشونو در جنگل و طبیعت رها میکنند بدون حفاظت و مراقبت و بدون احساس مسولیت انتظارم دارند که هیچ حادثه ای رخ نده.
  اگر طعمه پلنگ نشه ممکنه سرقت بشه.
  آدم اینقدر بی مسولیت و لاابالی میشه !
  متاسفانه یک گونه ارزشمند و مولد از بین رفت تا به انقراض کامل نزدیکتر بشه

  پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 3

 16. رضا می‌گوید:

  خر چه داند قیمت نقل و نبات!

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 3

 17. جمشید می‌گوید:

  هندوستان(شبه قاره هندوستان)بادارا بودن جمعیت بسیار فقیرو پشت سرگذاشتن تاریخ دردناک تسخیرو استعمارو استثمارو غارت گسترده توسط کشورهای اشغالگر،بسبب ریشه داربودن فرهنگ های دربر دارنده احترام به نباتات و جانوران وحشی، از حیات وحش بسیار غنی و بسیارمحترمی برخورداراست که به پاس آن باید منت داری و سپاسگزاری ویژه ای را بجای آورد.!
  براستی سوالی که باید هم میهنان ساکن شمال کشور به آن پاسخ مستدل و محکمی بدهند اینست که چطور است که برای این مردم از زمین و هوا و همسایه شمالی ،نعمت و ثروت باریده ، ولی همچنان آتش و ولع و حرص تصاحب و تصرف در نهاد اغلب مردمان این خطه، نقطه پایانی نداردو بیرحمی با اغلب گونه های حیات وحش علی الخصوص گونه های در معرض انقراض یا حمایت شده بسیار تکان دهنده و شرم آور و مایوس کننده و نقل محافل حتی بین المللی است .!
  با توجه به اینکه مردمان این نواربلحاظ برخورداری از موقعیت جغرافیائی خاص،در چهار راه اطلاع رسانی و آگاهی ولو از ریز ترین داده ها و دانش و اطلاعات پیرامونی هستند.!!!!
  برای تو دامدار:
  که با تعلیف مفت ار علوفه مراتع و کف جنگل، نام خود را دامدار گذاشته ای،بدترین مجازات و جریمه را خواستارم.!

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 2

 18. روح سیاه گوش مقتول می‌گوید:

  خدا نگذره از شما بی معرفتها

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 2

 19. Z می‌گوید:

  تورو خدا پیگیری کنید مجازات شه.راحت ولش نکنن.حیوانات وحشی چون محیط زیست و غذاشون رو همین انسانها از بین بردن میان سمت گاو و گوسفند.اون قاتل بی وجدان در واقع چند تا پلنگ رو کشته نه یک پلنگ.یه نسل رو کشته

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 2

 20. جمشید می‌گوید:

  گفتا:
  ز که نالیم…….!!!!

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 1

 21. اشکان می‌گوید:

  سلام متاسفانه دامدار ها مخصوصا تو شمال کشور دام های اهلی رو تو جنگل به حال خود رها میکنن بعد اگر پلنگ که جنگل قلمرو طبیعیش به اون حمله دامدار هم به تلافی میکشه این موجود رو متاسفانه منم جایی رو بلدم که هم پلنگ داره هم دامدارها دنبال کشتن اون موجودن این پلنگ ماده هست و ارزش زیادی داره و با هر سازمانی تماس گرفتم انقدر بنده رو از این ارگان به اون ارگان پاس دادن که نشد جایی اطلاع بدم.

  داغ Thumb up 4 Thumb down 2

 22. ارزو می‌گوید:

  پلنگ توی ایران منقرض میشه..مثل ببر مازندران و شیر

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 1

 23. طرفدار می‌گوید:

  با سلام
  با نظر اون دوستمان که راجع به هم میهنان شمالی کشور نوشته بهتره وقت بیشتری برای خودش بذاره و همه شمالی ها رو با کلی گویی خودش قضاوت نکنه همین دامدارن که فرمایش می کنید به علت مهاجرت خوش نشینی هایی که از تمام ایران خصوصا شهرهای متمول به شمال صورت گرفته و با خرید مراتع و غرق هایی این دامدارن نست به ساخت و سازهایی بی رویه ویلا در کوههاو مناطق بکر جنگلی و باغات این خطه نمودند تا چراگاهها کم بشه .
  جنگلهای شمال در وضعیت قرمز قرار دارد و روکشی از آن بیش نمانده باید فکری برای این لوژ نشین ها و خوش نشین ها کرد که زیستگاههای حیوانات و گیاهان رو به مخاطره انداختند . در هر تعطیلات به سمت شمال حرکت می کنند و به جز پسماند و ترافیک چیزی در اینجا نمی ماند
  ما هم با شکار وحشیانه این موجودات زیبا صد در صد مخالفیم و در اینجا هم یعنی شمال ایران هم دعاگوی خداوند رحمان و رحیم هستیم که چنین محیط زیباو چشم نوازی رو خلق کرده

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>