جرایم نقدی مواد ۱۰ الی ۱۳ قانون شکار و صید افزایش یافت

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): تصویبنامه مصوب جلسه مورخ ۱۳۹۷/۰۲/۱۶ هیأت وزیران در خصوص اصلاح میزان جرایم مندرج در مواد ۱۰، ۱۱، ۱۲ و ۱۳ اصلاحی قانون شکار و صید مصوب ۱۳۷۵، در تاریخ ۱۳۹۷/۰۲/۲۲ توسط معاون اول رییس جمهور ابلاغ گردید.

بر اساس این مصوبه:

مجازات نقدی ماده ۱۰ قانون شکار و صید (از یکصدهزار تا یک‌ میلیون‌ ریال‌) به از سه میلیون تا پانزده میلیون ریال افزایش یافت.

مجازات نقدی ماده ۱۱ قانون شکار و صید (از یک‌ میلیون‌ و پانصدهزار ریال‌ تا سه‌میلیون ریال‌) به از بیست و دو میلیون و پانصد هزار ریال تا چهل و پنج میلیون ریال افزایش یافت.

مجازات نقدی ماده ۱۲ قانون شکار و صید (از یک‌ میلیون‌ و پانصدهزار ریال‌ تا هجده‌ میلیون‌ ریال‌) به از سی میلیون ریال تا پنجاه میلیون ریال افزایش یافت.

مجازات نقدی ماده ۱۳ قانون شکار و صید (از یک‌ میلیون‌ و هشتصد هزار ریال‌ تا بیست‌ میلیون‌ ریال‌) به از شصت میلیون ریال تا هشتادوپنج میلیون ریال افزایش یافت.

مجازات نقدی تبصره ۲ ماده ۱۳ قانون شکار و صید (از یک‌ میلیون‌ و هشتصد هزار تا بیست‌ میلیون‌ ریال‌) به از شصت میلیون ریال تا یکصدوبیست میلیون ریال افزایش یافت.

مجازات های نقدی تعیین شده در قانون شکار و صید در واقع مجازات کیفری جرایم مرتبط با شکار و صید می باشد.

مجازات حقوقی مرتبط با جرایم شکار و صید یا همان ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز جانوران وحشی جداگانه محاسبه و از متخلفین دریافت می شود.

+82
-420
  

8 دیدگاه

 1. شیر بیشه ای ایرانی می‌گوید:

  موقعی که عده ای بدون توجه به شرایط داغون طبیعت کشور فقط می خواهند این چهار تا وحوش را هم بخورند تشدید مجازات لازم است.
  حتی امروز در همشهری می خواندم که در کنیا مجازات اعدام برای برخی شکارها گذاشته اند (لینک انتهای نظر) چه که حتی کشورهای بسیار ضعیف و سطح پایین هم به ارزش و اهمیت وحوش و طبیعت پی برده اند.
  همچنین اقدامات دیگر نظیر توسعه قرقهای اختصاصی و خروج دام از محدوده های امن هم بسیار مفید می باشد.

  http://hamshahrionline.ir/details/405593/Science/globalenvironment

  داغ Thumb up 11 Thumb down 15

 2. خورشید می‌گوید:

  شکار گونه هایی مثل خرس و پلنگ و یوز باید مجازات اعدام داشته باشه!
  در دو سه سال اخیر به اندازه ی چند دهه از تعداد خرس ها و پلنگ های ایرانی شکار شدن!!
  اگر شکار اونها مجازات اعدام داشت دیگه کسی همچین غلطی نمی کرد!!

  داغ Thumb up 9 Thumb down 17

  • آ.ک می‌گوید:

   سنگ بزرگ نشونه نزدنه
   شما برای اعمال قانون باید زورتون رو اول زیاد کنید مشتتون رو قوی کنید بعد باهاش کسی رو تهدید کنید
   تجهیزات شکارچیا بسیار مجهز تر از محیطبانان هست
   اینطور نتیجه فقط کشته شدن محیط بانان یا برعکس قوم و خویش گری و …. میشه
   مثلا محیط بان ها میان حتی دوست و آشنا های خودشون رو در صورت تخلف به جریمه و دستگیری تهدید میکنند ولی اگر مسئله جانی بشه به احتمال ۹۹ درصد هیچ اقدامی انجام نمیشه و به احتمال ۱ دصد اگر انجام بشه جان محیط بان به شدت تو خطر میوفته

   پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 4

   • خورشید می‌گوید:

    من کسی رو تهدید نکردم قهرمان!
    اگر برتری تجهیزاتی ضامن پیروزی بود حکومت هایی مثل نظام سابق ایران یا حکومت آپارتاید در افریقای جنوبی و بسیاری نمونه های دیگه مثل اینها هرگز در مقابل مردم عادی با دست های خالی شکست نمی خوردن!! پیروزی در نهایت با حق، انسانیت، شعور، شرافت و عدالته نه با گلوله و ساتور و اره و تله های فلزی ….! این رسم تاریخه و همیشه همین فرمول اتفاق افتاده! حالا شما و رفقاتون می تونید هرچقدر که مایلید برید به قول خودتون مشت هاتون رو قوی کنید، اسلحه های قوی تر بخرید، چاقوهای شکاریتون رو تیزتر کنید وووو ….

    داغ Thumb up 5 Thumb down 6

    • مهدی می‌گوید:

     درود
     دوست گرامی فرمودید انسانیت؟؟؟
     سوالی دارم از شما..اگر انسانی وجود نداشته باشد انسانیت که فرمودید معنی پیدا نمکند تنها موجودی که وجود مقدم بر ماهیت است انسان است..پس چگونه گرامی به راحتی حکم به قتل میدهد وقتی صحبت از انسانیت دارید؟؟
     بزرگوار هر جاندار حق حیات دارد چه حیوان باشد چه گیاه چه انسان…اما لازمه حیات این موجود دو پا نیز از بدو خوراک بوده و هست..در اخر نیز درمورد شکار باید گفت شکار حق قانونی یک شکارچی هست البته حیوانات قابل شکار و نیز چه انسان چه حیوان در مقابل جان خود حق دفاع دارن…اگر خرسی به انسان حمله کند یا پلنگی شما به ان نگاه میکنید؟؟؟
     صحبت من دوست عزیز بر اساس واقعیت بود که صد البته ان شکار کشی که حیوان را فقط برای زیبایی یا افتخار میزند انرمال است نه یک انسان نرمال
     با کمال احترام

     موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 2

 3. دوستدار محیط زیست می‌گوید:

  خیلی جالبه از جرائم قبلی چه نتیجه ای گرفتید که از جرائم جدید بگیرید ولی در هر صورت من متاسفم برای محیط زیست که طولی نخواهد کشید با این روند اشتباهی که پیش گرفته کلا نابود بشه بره پی کارش اگه محیط زیست راست میگفت از دولت بودجه های کلان میگرفت و احیاء میکرد تکثیر و پرورش به سبک اروپایی رو انجام می داد بنده دیروز از یه منطقه بازدید کردم که ۵ سال پیش میرفتی طبیعت بکر و از هر گوشه کنارش یه نوع چرنده و پرندش در میرفت ولی متاسفانه دیروز فقط ۳ عدد کبک دیدم و وسلام ولی تا دلتون بخواد باغچه های شخصی دیدم هر کدوم هم دست کم ۱۰ نفر در هر روزه خواری بودن خوب این منطقه دیگه چیزی داخلش نمیمونه متاسفانه روالی که محیط زیست پیش گرفته و جرائم سنگین برای شکار هیچ آینده ای نداره و روزی میرسه که محیط زیست جرائمش فقط برای آفتاب پرست های کوه کمر صدق میشه وسلام

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 2

 4. پرنده مهاجر می‌گوید:

  درباره چه مساعلی نامربوطی بحث میکنید. اینجا صرفا برای مطالب محیط زیستی و حیات وحشی راه اندازی شده. بهتره نظراتی بدین کارامد باشه کمک کنه. کل کل و جبهه گرفتن مقابل هم هیچ پیشرفتی نصیبمون نمیکنه. دقیقااشتباهی که محیط زیست داره انجام میده

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

  • مهدی می‌گوید:

   درود بر شما..
   فرمودید مسایل نامربوط…امروزه همین نامربوط ها عامل بزه اکتسابی در محیط زیست ما شدن..وقتی نظرات مخالف یا موافق شکار را میخونیم در اخر همراه با تشویق یا نقض های مواجه میشیم که فردا عامل بزه تبدیل میشن…
   اعدام یا زندان دردنیا ثابت شده البته در کشورهای توسعه یافته و جهان اول که مه تنها عامل بازدارنده نیستن بلکه خود باعث بزه میشوند…دوست گرامی شکارچی وقتی مجازات خود را خبر دارد برای فرار از مجازاتش دست به درگیری یا تیر اندازی به طرف ان محیط بان هم میزند..
   بنده در استانی زندگی میکنم که سه منطقه قرق اختصاصی دارد به شخصه به نظرم یکی از بهترین کار های محیط زیست ایران در این چند سال اخیر قرق اختصاصی بوده…قرق های که تا امروز حتی یک پرونده به دادگاه معرفی نکردن این به معنی این نیست که تخلف صورت نگرفته بلکه به معنی ان است که گذشت شده…گذشت برای ما ایرانی ها به قول معروف نمک گیر میکند و همین عامل به رشد و حفاظت کمک میکنه..
   به نظر شخصی خودم ایران به قوانین بازدارنده کیفری یا نقدی احتیاج ندارد بلکه محیط زیست ایران باید زیر ساخت ها درست کند تا با کمک مردمی و بخش خصوصی هم کمک به زیست بوم کند هم راه درامد برای سازمان مربوطه باشد و هم حقوق شکارچی رعایت شود
   با کمال احترام

   موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>