بر اثر شیوع طاعون در پارک ملی خبر بیش از پنجاه بز و گوسفند وحشی ازبین رفتند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): بر اثر شیوع بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک (ppr) در پارک ملی خبر از طی یک هفته اخیر بیش از پنجاه عدد قوچ و میش و کل و بز وحشی از بین رفته اند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان کرمان در این باره گفت: از نخستین لحظات مشاهده تلفات در منطقه ستاد بحران های مخاطرات زیست محیطی تشکیل و کلیه اقدامات لازم با هماهنگب سایر دستگاه های مرتبط در دستور کار قرار گرفت.

رضا جزینی زاده اظهار داشت: اداره کل دامپزشکی استان کرمان پس از نمونه برداری از لاشه ها و انجام آزمایشات تخصصی بیماری …. را تایید نمود.

نیروهای محیط زیست استان از زمان شیوع بیماری گشت و پایش روزانه در منطقه، معدوم سازی اصولی لاشه ها، ضد عفونی آبشخورها و سایر اقدامات لازم را آغاز و از گسترش بیماری و افزایش تلفات جلوگیری کرده اند. همچنین ورود دام اهلی و گردشگر به داخل و حاشیه جلوگیری شده است.

 

0
-16
  

19 دیدگاه

 1. رضا1394 می‌گوید:

  موقعی که پارک ملی ها هم مثل توران و لار پر از گوسفند است و تکه تکه بین دامدران تقسیم شده امیدی به حفظ و احیای طبیعت نیست.

  پر طرفدار Thumb up 58 Thumb down 1

 2. دوستدار محیط زیست می‌گوید:

  بفرما خسارت و جریمه اینارو کی میخواد بده البته برای محیط زیست و حامیان و مخبرین محیط زیست اینا هیچ ارزشی ندارند فقط شکارچی تفنگ بدست مهمه و باید جریمه بشه

  پر طرفدار Thumb up 85 Thumb down 11

  • حسن می‌گوید:

   ببخشید وقتی جنگل آتش میگیره کسی جریمه میده پس قاچاقچان منفور چوب بگن دیدن ندادین ما درختارو ببریم حالا همش سوخت.نه عزیزم طاعون بیاد یا نیاد شکارچی متخلف غلط میکنه بخواد بره شکار

   موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 2

 3. شکارچی سینه سوخته می‌گوید:

  واقعا جای تاسف و ناراحتی داره ….. حالا شکارچی ها میان و میگن که اگه پروانه داده بودین فلان و بهمان …. خودم شکارچی ام و از این وضع دلم خونه ولی این یک مورد بد بیاری هست و مطمین باشید هیچ محیط بانی وهم هیچ شکارچی از این وضع خوشحال نیست .کاری اش هم نمیشه کرد اگر دام واکسن میشد و اگرهای دیگه اومدیم و وحوش از دام مبتلا نشن نمیشه که وحوش رو تک تک گرفت و واکسن کرد .گرچه مسوولین در سازمان دامپزشکی هم قدمی برنداشته اند اما این مورد رو تنها میشه قهر طبیعت دونست . البته در پی خشکسالی های اخیر خیلی از نقاط و در دل مناطق ابشخورهایی توسط مردم و طبیعت دوستان بدون هماهنگی و کار کارشناسی لازم ساخته شده که امیدوارم تبدیل به دوستی خاله خرسه در این مواقع نشه و در صورت احتمال استفاده مشترک در مناطق الوده فکری به حال اونها بشه

  پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 16

 4. مهراب مهرآبادی (پلنگ هفتاد قله) می‌گوید:

  ای بابا. خدا به خیر کنه.
  طاعون همیشه اول تابستان شیوع پیدا میکند همانند هفتاد قله اراک.
  بایستی از حضور دامها در این فصل جلوگیری بعمل بیاد.

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 2

 5. کفتار راه راه می‌گوید:

  ضمن تاسف و اندوه برای منطقه بسیار زیبای خبر، باید یادآور شد پارکهای ملی ارزشمند ترین نقاط طبیعی کشور می باشند. بسیاری از گیاهان تنها در محیط وحشی عمل می آیند و قابل کاشت نیستند و همچنین وحوش در طبیعت بکر به سادگی زاد و ولد می کنند. برای مثال کوشکی و دلبر با وجود غذا و شرایط مساعد در پردیسان حتی یک توله هم ندارند ولی در توران چند روز پیش یک یوز با چهار توله مشاهده شده است و حتی وحوشی که به صورت دستی تغذیه و نگهداری می شوند، ارزش وحوش طبیعت را نداشته و نمی توانند به تنهایی در شرایط خشن طبیعت دوام بی آورند ولی حفظ این گیاهان و جانداران با وجود دامداری آن هم با این تعداد سنگین امکان پذیر نیست. از این رو ضروری است هر چه سریعتر دامها و سگهای گله از پارکهای ملی، خاصه توران خارج شوند و هرگونه تاخیر در تخلیه باقی دامهای توران، علاوه بر فشار بر یوزها، با تورم شدید موجود نیاز به مبالغ بیشتر برای تخلیه دامداران داشته و ناممکن می شود.

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 4

 6. احمد می‌گوید:

  من چند روز پیش در فیروزکوه در استان تهران رفتم کوهنوردی متاسفانه هر دره یک گله گوسفند در حال چرا بودن (انقدر تولید گوسفند پس چرا گوشت انقدر گران؟؟؟؟) و پیش همه ابشخورها چوپانان منزل کرده بودن و به علت خشکسالی اکثر چشمه ها خشک به نظرتون حیون وحشی دوام میاره ؟؟؟

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 0

  • زیتون می‌گوید:

   روش تولید اشتباه است …..قسمت اعظم این نژادها که دمه است …..حیوان ها هم اکثرا یه قل زا هستن….باید گله های مولد چند قلوزا بشن و دستی تغذیه بشن…..لذا علوفه باید فراوان و ارزان بشه….گه بازم مشکل آبه……باید آب با تونل به فلات مرکزی منتقل بشه …..شده با یه سری انفجارهای هسته ای در عمق زمین…..

   داغ Thumb up 1 Thumb down 7

 7. هادی می‌گوید:

  این مشکل اساسی هستش
  نه اینکه به فلانی چرا پروانه دادی
  الان ببین چقدر از سرمایه های کشور نابود میشه
  الان ببین سازمان ببین بودجه داره واسه ضدعفونی کردن ابشخورها

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 1

 8. محمد می‌گوید:

  طاعون کجا بو بابا این ربون بسته ها از تشنگی میمیرن
  کجا هستن این مدیرهای بی لیاقت فقفط دزدی یاد گرفتن

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 2

 9. سلام دوستان
  دامداری ثابت و نوین(مدرن) به سود دامداران است و حاصل بیشتری نیز می دهد؛ و زمین نیز فرسایش پیدا نمی کند. خاک اغلب ییلاقات بی نظیر زیبای منطقه ی تالش در غرب استان گیلان فرسایش یافته و چنان دارا یریزش شده که از دور و در تمامی عکس ها و فیلم ها دیده می شود. در این باب این دولت و سازمان های مربوطه اند که باید با ایجاد امکانات و دادن آگاهی، دامداران را تشویق به آن نمایند. زود و یا دیر ایران باید دارای دامداری مدرن شود؛ پس هرچه زودتر، بهتر. بیماری از دو طرف می تواند تهدید کننده باشد. پس همان بِه که حیات وحش و دام های اهلی دارای منطقه ی چرای مشترک نباشند.
  متأسفانه در کشور ما خیلی جا ها فقط شعار داده می شود و گاه هم که عمل می کنند بعد از وارد آمدن خسارت هنگفت است. علاج واقعه بعد از وقوع کردن.
  و این میان منافع پرستی(به هر قیمتی) رواجی چنان نامیمون یافته که تلاش می شود از امکانات ملی فقط برای بردن و خوردن و غارت بیشتر به سود خود استفاده شود. برای اینکه انشا ننوشته باشم به یک نمونه ی غم انگیز از بسیاران اشاره می کنم. همینک کسانی که قبلن در بریدن و غارت جنگل ها دست داشتند، در غرب استان گیلان مشغول گرفتن امتیازات جدید از دولت و بعضی سازمان های مربوطه می باشند(خلاف مصوبه ی مجلس – ده سال استراحت برای جنگل). اهل تهمت نیستم، اگر کس و یا کسانی در سطح پایتخت پا پیش بگذارند، به اثبات می رسانم که در این سال ها، بخصوص سی سال اخیر به نام برداشت جنگل جنایاتی بزرگ و غیر قانونی انجام گرفته؛ گرچه بخش به اصطلاح قانونی برداشت ها نیز جز ویرانی و زیان برای میهن مظلوم و نیمه خشکیده نداشته. اگر ذره ای ایران دوستی در مسئولین هست، پا پیش نهند تا روشن شوند، تا ببینند در این چند ده سال به نام خدمت چه جنایاتی در غرب استان گیلان انجام گرفته.
  اگر پا پیش ننهادند و چشم بر خلافکاری های و حرکات منافع پرستانه ی ضد قانونی بستند، چه رخ می دهد؟
  بی هیچ تردیدی آیندگان از آن ها به تلخی یاد خواهند کرد.
  وظیفه ی من گفتن بود. باور ندارید؟ باشید تا ببینید.
  دوستان گرداننده ی سایت نیز طبق معمول می توانند منتشر نکنند، ولی باید بدانند که از زیر بار مسئولیت های تاریخی و میهنی و انسانی خود نمی توان شانه خالی کرد. یا مدعی میهن دوستی و طبیعت دوستی و زمین دوستی مشو، یا براستی دوست باش بی هیچ به نعل و میخ زدنی.
  وظیفه ی من گفتن بود؛ باقی را خود دانی.

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 0

 10. ایمان می‌گوید:

  عشایر نابود کننده اصلی محیط زیست ایران

  پر طرفدار Thumb up 32 Thumb down 9

  • لاچین می‌گوید:

   عشایر نه دامداران محلی که چندتا گزارش میدن و در عوض ازادانه در تمام منطقه جولان میدن و خیلی وقطها چند تا امار هم به شکارچیها میدن اینها مقصر هستند نه عشایر که هزاران ساله که وجود دارن

   پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 1

 11. DORNA می‌گوید:

  فاجعه بزرگ زیست محیطی کشور ما الان آقای کلانتری و مجموعه مدیران شان هستند… یعنی ممکنه ما تا زنده ایم با چشم ببینیم کسانی مدیریت ها را در سازمان محیط زیست در دست گرفته اند که دغدغه طبیعت و حیات وحش و میراث طبیعی و ژنتیکی این سرزمین رو دارند؟!

  داغ Thumb up 7 Thumb down 9

 12. جوان می‌گوید:

  وقتی پروانه شکار نمیدید آنهم اگر دادید به کفار دادید بانگاه سود بیشتر و مدیریت هم ضعیف معلومه یک تعدادی به عناوینی از چرخه طبیعت باید خارج شوند وقتی نگاه و بینش ما به طبیعت فقط این باشد که حیوانی کشته نشودو از آن طرف هم در طبیعت دشمنان طبیعی این حیوانات کم هستند که بتوانند حیوانات ضعیف و پیر را شکار کنندو حیوانات پیر وضعیف بزرگترین منبع تولید بیماری در بین همنوعان خود هستند
  هشدار بزرگی است که طبیعت به همه داده است کشتن و ازبین بردن همه جا بد نیست بلکه بعضی مواقع خیر است

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 5

 13. حسن سید موسوی می‌گوید:

  سلام اداره محترم دامپزشکی
  با عرض پوزش شما که خبر آنفولانزا را قبل از شیوع دادید خوبه یه فکری هم برای طاعون چهار پایان بکنید که چندین ساله کشتار میکنه در حد سالها پروانه شکار و شکار غیر مجاز یا حد اقل بودجه های کلانی که تو این وضعیت مملکت حیف و میل میکنید برگردونید که میدونیم پیش پیش خوردید که قبل از مهاجرت پرندگان دادوبیداد راه انداختید انشالله که نیت شما بر همگان آشکار شده است

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 0

 14. مرتضی می‌گوید:

  سلام
  همگی یه جورایی دلمون میسوزه با شنیدن این اخبار ولی جواب رفع همه این بلاهایی که سر محیط زیستمون میاد به خدا بخدا فقط نیومدن بارونه پس بیاید همگی به هر زبونی که بلدیم از خدا بخوایم به سرزمینمون به همه آدمایی که درایم روی این تکه از زمین زندگی میکنم وحیوونا ودرختامون و …… درب رحمتشو باز کنه وباران رحمتشو عنایت فرماید
  چون دیگه جوری شده که بیرون رفتن توی طبیعت همش شده غصه خوردن که چرا آب نیست . . . . .

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 15. میر شکار می‌گوید:

  یه شکارچی پیر میگفت شکار همیشه باید در حال فرار باشه و از انسان گریزان .اینجوری سلامتیش حفظ میشه .الان میفهمم که راست میگفت. چند سالیه که مجوز شکار ندادن و این حیوانات از انسان نمیترسن و میان نزدیک گله های گوسفندان اهلی همین دلیل هم بلای جانشون شده .متآسفانه یه چیزهایی داره تکرار میشه .چیزهایی که قبلاً ضرر و خسارتش رو طبیعت کشور خورده .راه حلش هم مشخص هست .پس چرا باید تکرار بشه. متولیان سازمان محیط زیست ،جهاد کشاورزی و منابع طبیعی چه بسر محیط زیست کشور دارن میارن؟شما چند تا منطقه حفاظت شده تو کشور دارید؟تو منطقه حفاظت شده فقط باید شکار صورت نگیره؟ معدن و جاده و دام آلوده اونجا باشه شما تلفات جانوران وحشی ندارید؟مجوز چرای دام اهلی بیخ گوش وحوش رو کی صادر میکنه؟دام اهلی کل علوفه منطقه رو میخوره برای زمستون وحوش چیزی باقی نمیگذاره از اونطرف دام آلوده بدلیل تقرب با وحوش آبشخور ها رو آلوده به طاعون نوشخوار کنندگان کوچک میکنه و هزارتا هزارتا چهارپای وحشی رو ازدست میدیم .اونوقت آقایون میرن لاشه این حیوانات رو آتیش میزنند و زمستون علوفهای که خودشون با دادن مجوز تو بهار و تابستون از منطقه توسط دام اهلی چریده شده رو میزارن رو دوششون و در اقدامی خداپسندانه برای وحوش میبرن که اونا از گرسنگی تلف نشن.هیییییییییی….واقعاً باید خون گریه کرد بحال مظلومیت طبیعت کشور.

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 6

 16. Ali timsar می‌گوید:

  مگه طاعون رو قوچ تاثیر میذاره؟ فقط کل طاعون میگیره . این طاعون نیست این کم آبی و بیماری آبه

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>