عاملین شکار دو کل وحشی در پارک ملی بمو پس از پرداخت دویست میلیون ریال جریمه نقدی به دادگاه معرفی شدند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): غروب روز پنجشنبه یکم شهریورماه نیروهای محیط زیست پارک ملی بمو حین گشت و کنترل در ارتفاعات متوجه صدای شلیک چندین گلوله شدند.

رییس اداره پاک ملی بمو در این باره گفت: محیطبانان پس از جست و جو وردزنی شکارچیان را مشاهده نموده و جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل شدند اما شکارچیان که با وسایل و ادوات هود فاصله داشتند با مشاهده محیطبانان ادوات خود را رها نموده و متواری شدند.

علی آرندی اظهار داشت: با توجه به تاریک شدن هوا مامورین موفق به دستگیری متخلفین نشدند.

در بازرسی از محل استقرار متخلفین در کوه لاشه دو کل وحشی، یک اسلحه گلوله زنی برنو غیرمجاز (قاچاق)، دو عدد کوله پشتی و یک گوشی تلفن همراه کشف و ضبط شد.

با شکایت اداره محیط زیست پرونده ای در این رابطه تشکیل و متخلفین از طریق اطلاعات موجود در گوشی تلفن همراه شناسایی شدند.

با دستور مقام قضایی متخلفین توسط عوامل پاسگاه انتظامی دستگیر و در جریان بازجویی ها به جرم خود مبنی بر شکار غیرمجاز دو‌کل وحشی در روز مربوطه اعتراف نمودند.

شکارچیان متخلف روز یکشنبه ۹۷/۶/۱۲ مبلغ دویست میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز دو کل وحشی را به حساب دولت واریز و فیش مربوطه را به دادگاه ارائه نمودند.

متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده در محدوده پارک ملی محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۳ قانون شکار و صید به حبس از ۹۱ روز تا سه سال و یا بر اساس مصوبه جدید هیات دولت به جزای نقدی از شصت میلیون ریال تا هشتادوپنج میلیون ریال  محکوم خواهند شد.

بر اساس بند الف ماده ۶ قانون «مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز»مصوب ۱۳۹۰/۶/۷ ، هر کس بطور غیرمجاز سلاح شکاری و یا مهمات آن را خریداری، نگهداری و یا حمل نماید به حبس از ۹۱ روز تا شش ماه و یا جزای نقدی تا سقف بیست میلیون ریال محکوم خواهد شد.

همچنین بر اساس ماده ۱۸ قانون فوق الذکر، کلیه سلاح ها، مهمات، اقلام و مواد کشف شده موضوع این قانون به موجب حکم دادگاه به نفع دولت (وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) ضبط می شود.

+5
0
  

4 دیدگاه

 1. رضا۱۳۹۴ می‌گوید:

  با سلام و عرض ادب خدمت همه علاقه مندان طبیعت
  حقیر قصد بحث و یا ناراحت کردن کسی من جمله دوستداران شکار را ندارم ولی می خواهم چند نکته را یادآوری کنم شاید باعث تقویت همیاری همه برای حفظ طبیعت نحیف و ارزشمند کشور شود. چند روز قبل تعدادی عکس از وحوش و گله های بزرگ کل و بز گلستانک البرز مرکزی منتشر شد که علاوه بر تحسین و شادی همه ما، نشان دهنده محیط مناسب برای زیست پلنگ (که زیستگاهش بر زیستگاه کل و بز منطبق است) نیز می باشد. از طرفی بمو با آنکه کمتر شناخته شده سومین پارک ملی مهم و متنوع و ارزشمند کشور و مهمترین منطقه در جنوب کشور محسوب می شود و مهمترین زیستگاه پلنگ در جنوب کشور بوده و ادامه بقای پلنگ در نواحی اطراف به آن وابسته است (حتی در نقشه ویکیپدیای پلنگ ایرانی در جنوب کشور فقط بمو ذکر شده) و به علت وجود شکارچیان خشن، بی رحم و ناآگاه زیاد پلنگ، در جنوب کشور مانند کهکیلویه و بویراحمد و فارس که بارها پلنگها را از بین برده اند هر گونه صدمه به وحوش بمو به انقراض پلنگ در جنوب کشور منجر می شود و همه باید از آن برائت بجوییم.

  پر طرفدار Thumb up 30 Thumb down 5

 2. میر شکار می‌گوید:

  از خیلی چیزها باید برائت جست دوست عزیز ،از دروغ هایی که در زمینه محیط زیست گفته میشه و خیلی چیزهای دیگه .از کارهای اشتباهی که صورت میگیره و روش سرپوش گذاشته میشه یا گردن اشخاص دیگه انداخته میشه و ….
  شکارچیای ایران تو این چند سال سازمان محیط زیست رو خوب شناختند و الان اونو دروغگوی بزرگ خطاب میکنند .دیگه حنای این سازمان براشون رنگی نداره و این خیلی بده این دروغ ها و محروم کردن ها باعث شده دیگه تعاملی بینشون وجود نداشته باشه و این یعنی فاجعه.

  پر طرفدار Thumb up 45 Thumb down 12

 3. منصور می‌گوید:

  با احترام وخسته نباشید به محیط بانان وجان برکفان محیط زیست ایران شکارچیان عزیز شما که به شکار میروید درمنطقه حفاظت شده ای مثل بمو حیوانات زبان بسته را شکار میکنید وکسی هم از ان گوشت استفاده نمیکند وجریمه هم میپردازید اگر برایتان زندان نبرند این چه کاری است که مامردم انجام میدهیم حیوانات را میکشیم واینهمه ضرر وزیان هم به خودمان میزنیم حالا شما بهترین کار را انجام دادید که تفنگ را گذاشتید ورفتید مشکلات دیگری ایجاد نشد از ان قاضیان محترم که پرونده های شکار را حکم میکنند تقاضا میکنم که بخاطر محیط زیست هم که شده حکمهای زیست محیطی مثل جنگل کاری ودرختکاری مثل تمیز کردن محیط زیست اگر به پنجاه نفر حکم پاکسازی بدهید بالای قران تپه های اکبراباد تمیز وپاک میشوند اگردرختکاری شود چه چشم اندازی میشود جریمه پولی که به صندوق دولت میرود وروی پولهای دیگر انباشته میگردد لا اقل زیر نظر محیط زیست وجنگلبانان به کمک محیط زیست بشتابند شاید کاری شد وهمگی کیفش را بردیم

  پر طرفدار Thumb up 49 Thumb down 1

 4. ali می‌گوید:

  اگر پروانه شکار عادلانه توزیع می شد این طوری ملت را عقده ای نمی کردند…

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>