۹۹۳ گور ایرانی در بهرام گور شمارش شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): سرشماری گونه ارزشمند و در خطر انقراض گورخر ایرانی در تاریخ ۹۷/۱۰/۵ در منطقه حفاظت شده بهرام گور و پارک ملی قطرویه توسط نیروهای اجرایی و کارشناسان محیط زیست فارس انجام شد.

رییس منطقه حفاظت شده بهرام گور و پارک ملی قطرویه در این باره گفت: در جریان این سرشماری تعداد ۹۹۳ گورخر شمارش شد که ۱۷ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

احمد رستگار اظهار داشت: جمعیت گور در این منطقه تا سال ۱۳۹۰ کمتر از ۳۰۰ عدد بوده است.

گور آسیایی به غیر از دو منطقه بهرام گور فارس و توران سمنان ‌در تمام زیستگاه های خود در ایران منقرض شده است.
 

.

+22
0
  

16 دیدگاه

 1. جنگل بلوط می‌گوید:

  این افزایش، نشان دهنده مدیریت قوی و تلاش زیاد در این زیستگاه می باشد که واقعا جای تشکر دارد.
  با وجود ریشه کن شدن بسیاری از جاندران (مثل شیر در فارس و ببر در شمال) هنوز زیستگاههای ارزشمندی در فارس و سایر جاها داریم که یک آفریقای یا هند کوچک محسوب می شود و در صورت عدم توجه مثل دریاچه بختگان و یا زیستگاههای یوز و جنگلهای شمال و تغییر شرایط آنها، دیگر بسیاری از گیاهان و گلهای خاص در آن نخواهند رویید و ماهیان و جاندارن آن از بین می روند و پرندگان مهاجر دیگر به آنها نخواهند آمد ولی اگر مثل زیستگاه بهرام گور به آنها توجه شود وحوش آن بیشتر می شود.

  پر طرفدار Thumb up 30 Thumb down 1

 2. همیار می‌گوید:

  باشد که حافظ این گنجینه های ارزشمند و بی نظیرمان باشیم و از مسببان این اتفاق خوب سپاسگذاریم. به امید افزایش یوز ایرانی…

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 0

 3. امیر امینی می‌گوید:

  درود بر جناب رستگار

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 0

 4. نم نمک می‌گوید:

  سلام با احترام وقدردانی از کلیه پرسنل محیط زیست که دلسوزانه برای محیط زیست کشور وکره خاکی تلاش میکنند از کلیه محیط بانان شهرستان نی ریز ومنطقه بهرام گور وبختگان واباده طشک متشکریم

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 0

 5. پلنگ ایرانی می‌گوید:

  خدایا شکر
  امیدوارم که این آمار درست باشه

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 0

  • دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران می‌گوید:

   سلام
   این آمار کاملا درسته
   البته جمعیت گور ایرانی در منطقه حفاظت شده بهرام گور و پارک ملی قطرویه از این تعداد (۹۹۳) بیشتر و بالای هزار عدد هست. ۹۹۳ گور فقط در ۵۰ درصد منطقه شمارش شده.
   برای اطلاع از صحت آمار و اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید:
   http://www.iew.ir/1396/10/22/57338

   پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 0

   • من در این مورد خاص با «دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران» مخالفتی ندارم. و حضور ۹۹۳ گور خر فقط در یک منطقه ی میهن برایم واقعن شادی آور است. اما در بعضی موارد عکس ها خیلی گول زننده می باشد. مثلن در ۳۰۰ هزار هکتار فقط سهم مازندران، وقتی عکس چند گله ی بز کوهی، گوزن و … را منتشر می کنند؛ خیلی ها ذوق زده می شوند و شروع می کنند به به به! گفتن. و این در حالی ست که آن منطقه به نوعی غارت شده است و آن چند گله در ۳۰۰ هزار هکتار چیزی نزدیک به هیچ است. ولی طبیعت دوستان شریف بی آنکه به وسعت آن زیستگاه توجه ای داشته باشند، شیفته ی آن عکس ها می شوند. و تازه این در حالی است که خیلی از پرندگان و حیوانات و درندگان شمال ایران دیگر در آن عکس ها دیده نمی شوند.
    کوتاه: طبیعی است که من هم از دیدن آن عکس های زیبا و نشاط آور لذت بردم و بار ها به تماشا نشستم و هر بار بیش از پیش دل بستم. ولی برای آن وسعت، این تعداد، بسیار بسیار اندک است. این است چکیده ی سخن من.

    پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 0

 6. مم خرس سیاه فراموش شده می‌گوید:

  این جاندار زیبا بر خلاف ظاهرش، حساس و آسیب پذیر می باشد و در تمام زیستگاههای کشور مانند پارک کویر، نایبندان، دربند راور و خوش ییلاق و پارک ملی خبر و زیستگاههای یزد از بین رفته و تنها در این ناحیه و تعدادی در توران مانده که متاسفانه در توران هم حداقل رشدی نداشته و بایستی آنجا هم بررسی شود تا تعداد گورها در آن رشد کند. تکثیر و بازگرداندن آن به طبیعت هم در حرف شاید ساده باشد و در عمل دشوار می باشد. برای مثال در دوره فعلی که حیات وحش اولویت سازمان نیست طرح بازگردان گور به پارک ملی کویر، توسط مشاور عالی سازمان، آقای دکتر نمکی دنبال می شد که علاوه بر تلف شدن چند راس گور، با رفتن دکتر نمکی به وزارت بهداشت معلوم نیست اصلا ادامه بیابد و همه اینها نشان دهنده ارزش و اهمیت این ناحیه می باشد.

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

 7. بالاخره یک خبر خوش نشاط آور شنیدیم.
  بر دست طبیعت میهن نگار شوید
  بسیار گردید و هَزار هَزار شوید *

  * نگار نقشی بود که زنان ایران زمین با حنا بر دست می نهادند. شاخه ای کوچک از سرو بر کف دست می گذاشتند و رویش حنا می بستند؛ چون حنا شسته می شد، نقش سرو بر کف دست آشکار می گشت زیبا و دیدنی؛ و به آن «نگار» یا «نقش و نگار» می گفتند.

  پر طرفدار Thumb up 37 Thumb down 1

 8. گور خر آسیایی به مراقبت های ویژه احتیاج دارد.
  زمانی دوستی(مینالیزا) از جمله نوشت: «طبیعت این مملکت زیباست خرابش نکنیم»
  و من از سخن ایشان وام گرفتم و نوشتم: ۲۳ دی ۱۳۹۶ در t ۳:۵۸ ب.ظ

  «زیباست خرابش نکنیم» نقشِ بر آبش مکنیم، چشمه نشانند همه، آ که سرابش نکنیم… سلام بچه های زحمتکش ایران، و دستتان درد نکند.
  همه زیبا و دلپذیرند، عقاب و باز و تیهو و کبک و گنجشک و هوبره، و از جمله قوچ و میش وحشی و بز های کوهی که بر عمود صخره ساران کوهستان راه می روند بی خیال، بی نهایت زیباست.
  ولی حضور گورخر برایم بسیار بسیار شادی آور است، زیرا فقط در مناطق خاصی از کشور دیده می شود؛ پس برای حفظ آن باید بسیار کوشید.

  پر طرفدار Thumb up 33 Thumb down 0

 9. زیتون می‌گوید:

  دیده بان اگه در حوزه علم استراتژی نظامی آدم حسابی سراغ داری بهش بگو یه مقاله در مورد پوشش گیاهی یک کشور و عمق استراتژی اون کشور بنویسه …..مثلا پوشش گیاهی ویتنام چقدر در اشغال نشدن ویتنام موثر بود …..در مورد دو بار اشغال شدن ایران در جنگ اول و دوم جهانی آیا نداشتن اختفای لازم موثر نبوده…..احیا جنگل های ایران امنیتی میشه…

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 0

  • احمدی می‌گوید:

   اقلیم و آب و هوای فلات ایران با جایی مثل شبه جزیره هندوچین تفاوت داره.
   ایران کم باران کم رطوبت و نیمه صحرایی است پوشش گیاهی ما استپ است و باید این را حفظ و مراقبت کنیم که از بین نره اما به هیچوجه نمیشه پوشش جنگلی مثل ویتنام داشته باشه!!!

   موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 1

   • زیتون می‌گوید:

    بقول سریال مراد بیگ: ها دیدی ،اینجا را اشتباه کردی……می دونستی در سیستان بلوچستان استخوان های یک پستاندار گیاهخوار بزرگ پیدا کردن ….حیوان در جنگل های انبوه گرمسیری می زیسته …..بعضی از متخصصین اعتقاد دارن دریای تاتیس تو کویر مرکزی باعث رویش این جنگل ها میشده…..یا ما هیچوقت تاثیر دریاچه هامون و جازموریان پر آب را در پراکنش شیر آسیایی بررسی نکردیم …..درد زیاد ….تخریب هم عمدی و برنامه ریزی شده….

    پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 0

    • زیتون عزیز، من هم با تشکر از جناب احمدی، نکاتی را نوشتم که منتشر نشد؛ اعتراضی ندارم، سلیقه ها گوناگون است. ولی لازم است بگویم .که توضیحات من نه فقط علمی، بلکه تجربی و با تکیه بر تحقیق میدانی در جنگل های شمال میهن بود؛ بگذریم. من در آینده در وبگاهِ «جنگل مظلوم» برای آن نظر شما و جواب جناب احمدی، پستی خواهم گذاشت تا نظر مرا نیز بخوانید و بخوانند؛ تا شاید بکار آید.

     پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 0

 10. سلام دوستان
  منگفت دوم من یک کلمه کم دارد که اینجا اضافه می کنم. و آن «یوزپلنگ» است.

  «ولی حضور گورخر و یوز پلنگ برایم بسیار بسیار شادی آور است، زیرا فقط در مناطق خاصی از کشور دیده می شوند؛ پس برای حفظ آن ها باید بسیار کوشید.»

  و خوب است این را نیز اضافه نمایم که پلنگ به هیچ رو یوزپلنگ را در منطقه ی زیستی خود تحمل نمی کند؛ و گرچه یوز پر سرعت ترین جانور جهان است، ولی بسیار گاه پیش می آید، قبل از سرعت گرفت، پلنگ به او می رسد و براحتی خفه اش می کند. حتی ممکن است که گوشت اش را نخورَد، و فقط بکشد. چنانکه شیر نیز همین برخورد را در آفریقا با یوز دارد. حال که پلنگ زیبا و دیدنی در میهن ما تقریبن در همه جا یافت می شود؛ مراقبت از یوز ها باید چند برابر از قبل گردد. وگرنه بجز افراد خلافکار و تصادفات جاده ای و … دیگر عامل نابودی یوز می تواند، همین پلنگ بسیار زیبای ایرانی باشد. حال با متخصصین حرفه ای ست که ببینند چگونه می توان از درگیری این دو درنده ی بسیار زیبا جلوگیری کرد. البته درگیری چندانی نیست، مثل درگیری خرس و گرگ و … بلکه بعد از رسیدن پلنگ به یوز، مقاومت اندکی صورت می گیرد(مقاومت دفاعی و نه جنگیدن) و پس از آنکه پلنگ گلوی یوز را به دندان گرفت، بعد از چند دقیقه کار تمام می شود.

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 0

 11. سلام دوستان
  در مورد مقابله ی شدید پلنگ با یوز پلنگ، منگفتی نوشتم که منتشر نشد. من اصراری ندارم که منتشر شود، ولی آن نتیجه ی تحقیقاتی دقیق است؛ که توجه به آن می تواند رهگشا شود. حد اقل آن را در اخیتار مسئولین مربوطه قرار دهید تا شاید بکار آید.
  شاد و پیروز باشید

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>