محیط‌بان مراکان در جریان درگیری با شکارچیان دو قوچ وحشی مورد اصابت گلوله قرار گرفت

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست ایران (IEW): روز دوشنبه ۷ بهمن ۹۸ نیروهای محیط زیست شهرستان خوی حین گشت‌زنی در منطقه حفاظت شده مراکان متوجه صدای شلیک گلوله در ارتفاعات شدند.

محیط‌بانان پس از درخواست نیروی کمکی از پاسگاه‌های منطقه در قالب سه اکیپ به سمت محل شلیک گلوله حرکت کرده و به دوربین‌کشی پرداختند.

مامورین پس از مدتی دو شکارچی را هنگام سربریدن و پوست کندن دو قوچ وحشی مشاهده نموده و جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل شدند.

شکارچیان پس از مشاهده مامورین اقدام به فرار در کوهستان نموده و محیطبانان نیز به تعقیب آنها پرداختند.

شکارچیان که در کف دره‌ای مخفی شده بودند هنگامیکه محیط‌بانان را بالای سر خود دیدند به قصد خلع سلاح با مامورین گلاویز و درگیر شدند.

بر اثر درگیری و تلاش شکارچیان برای خلع سلاح مامورین و مقاومت محیطبانان، یک گلوله از اسلحه کلاشینکف سازمانی شلیک شده و به ران پای محیط‌بان باقر مهرعلی‌لو اصابت کرد.

با رسیدن سایر نیروها به محل درگیری، شکارچیان متخلف درحالی‌که خشاب اسلحه مامورین را گرفته بودند دستگیر شدند.

از متخلفین علاوه بر لاشه دو قوچ وحشی، یک اسلحه گلوله زنی ۳۰۸ غیرمجاز (قاچاق)، دوربین چشمی و سایر ادوات شکار کشف و ضبط گردید.

محیط‌بان مجروح بلافاصله با خودروی محیط زیست به بیرون از منطقه و سپس توسط عوامل اورژانس به بیمارستان منتقل گردید.

پس از انجام عمل جراحی حال عمومی محیط‌بان مهرعلی‌لو مناسب است اما وضعیت سلامتی پای وی همچنان مشخص نیست.

بر اساس  آخرین نرخ بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک قوچ وحشی معادل ۲۵۰ میلیون ریال تعیین شده است. بنابراین متهمین می بایست مبلغ پانصد میلیون تومان به حساب دولت واریز نمایند.

همچنین متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی محاکمه و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا بر اساس مصوبه جدید هیات دولت به جزای نقدی از سی میلیون تا پنجاه میلیون ریال محکوم خواهد شد.

بر اساس بند الف ماده ۶ قانون «مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز» مصوب ۱۳۹۰/۶/۷ ، هر کس بطور غیرمجاز سلاح شکاری و یا مهمات آن را خریداری، نگهداری و یا حمل نماید به حبس از ۹۱ روز تا شش ماه و یا جزای نقدی تا سقف بیست میلیون ریال محکوم خواهد شد.

همچنین بر اساس ماده ۱۸ قانون فوق الذکر، کلیه سلاح ها، مهمات، اقلام و مواد کشف شده موضوع این قانون به موجب حکم دادگاه به نفع دولت (وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) ضبط می شود.

+37
-16
  

2 دیدگاه

 1. کفتار راه راه می‌گوید:

  در شرایط امروزی شکار و همچنین بریدن جنگلهای ارزشمند باستانی و بالتبع درگیری با محیطبانان آیا معنی و جایی دارد؟؟ البته از شکارکشها که این کار در تمام وجود و زندیگی شان تاثیر گذاشته و در مناطق همه آنها را می شناسند
  و وحوش منطقه آزاد و حفاظت شده و پارک ملی را حق و روزی خود می دانند و اگر کسی جلویشان را بگیرد می خواهند نابودش کنند توقعی نیست که جواب درستی بدهند ولی مردمی که مطالعه می کنند و انصاف دارند شرایط را در نظر بگیرند که در گذشته تعداد وحوش زیاد و زیستگاهها به هم متصل بود و تولید مواد غذایی غیر صنعتی و کم و محدود و همچنین جمعیت انسانها اندک بود، این همه اسلحه نبود و بیشتر خانها و شاهان و شاهزادگان نه عامه مردم، شکار می کردند (که البته همانها هم نسل برخی جانداران مثل ببر را از بین بردند) و مردم سواد نداشتند، دانش و آگاهی درباره طبیعت و همچنین وسایل ارتباطی و آموزشی و کسب اطلاعات وجود نداشت تفریح و سرگرمی نبود. یا جایگزینی برای چوب جنگل مثل گاز و نفت و مصالح ساختمانی و یا مواد اولیه برای اثاثیه وجود نداشت. الان تعداد اسلحه و علاقه مندان و متقاضیان شکار چند برابر وحوش است. وحوش اندک در دسته کوچک با جاده ها و شهرها و انسانها محاصره شده اند، زیست بومها به هم خورده اند و مشکلات بسیاری مثل تخریب زیستگاهها، تغییر آب و هوا، سیل، رانش زمین و فرسایش خاک داریم. میلیونها دام و پرنده تولید می شود، کلی تفریح و سرگرمی و بازی وجود دارد نفت، گاز، برق، پلاستیک، آهن و غیره هست، با یک جستجو برای هر سوال کلی جواب پیدا می شود. اگر تلاش کنیم و راه درستی برویم قطعا موفق می شویم ولی کارهایی مثل شکار گذشته از جریمه تبعاتی دارد که شکارچیان قدیمی بهتر می دانند حتی شکارچیانی که این کار را ترک کرده و اقدامات جبرانی هم داشته اند باز دچار برخی دردسرها شده اند.

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 4

 2. شکارچی می‌گوید:

  شانس آورده گوربه گور نشده.

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>