عامل کشتار ده آهو در انار کرمان دستگیر شد

پایگاه خبری دیده‌بان محیط زیست ایران (IEW): ساعت ۱۸ روز سه‌شنبه هفدهم تیرماه، نیروهای محیط زیست انار کرمان حین گشت‌زنی در عرصه‌های بیابانی این شهرستان، به یک موتورسیکلت حین خروج از دشت مشکوک شده و بصورت نامحسوس به تعقیب وی تا درب خانه‌اش پرداختند.

محیط‌بانان موضوع را با دادستان مطرح نموده و پس از اخذ نیابت قضایی به‌همراه مامورین پلیس اطلاعات به‌صورت غافلگیرانه وارد منزل مظنون شدند.

در جریان بازرسی از این مکان، لاشه کامل ماده آهویی که همان‌روز شکار شده بود به‌همراه اجزای بدن ۹ آهوی دیگر شامل پوست، شاخ و گوشت، یک اسلحه گلوله‌زنی برنو غیرمجاز (قاچاق)، دو عدد فشنگ گلوله‌زنی و سایر ادوات شکار کشف و ضبط گردید.

به غیر از آهویی که تازه شکار شده بود، اجزای بدن تمامی ۹ آهوی دیگر نیز تازه بوده و همه آن‌ها طی یک‌ماه اخیر شکار شده بودند.

متهم با دستور قضایی روانه زندان شده و تا زمان تنظیم این خبر همچنان در بازداشت بسر می‌برد. بر اساس کارشناسی صورت گرفته، از ده آهوی شکار شده ۷ عدد ماده و ۳ عدد نر بوده است.

بر اساس آخرین نرخ بهای جانوران وحشی به‌لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک آهو معادل ۲۵میلیون تومان تعیین شده است.

همچنین بر اساس تبصره ۵ مصوبه مذکور: در صورتیکه گونه شکار شده ماده باشد مبلغ ضرر و زیان به سه برابر افزایش می‌یابد. بنابراین متهم می‌بایست مبلغ ششصد میلیون تومان به حساب دولت واریز نماید.

همچنین متهم در دادگاه به‌جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه‌ماه تا سه‌سال و یا بر اساس مصوبه هیات دولت به جزای نقدی از سی میلیون تا پنجاه میلیون ریال محکوم خواهد شد.

بر اساس بند الف ماده ۶ قانون «مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز» مصوب ۱۳۹۰/۶/۷ هر کس بطور غیرمجاز سلاح شکاری و یا مهمات آن را خریداری، نگهداری و یا حمل نماید به حبس از ۹۱ روز تا شش ماه و یا جزای نقدی تا سقف بیست میلیون ریال محکوم خواهد شد.

همچنین بر اساس ماده ۱۸ قانون فوق الذکر، کلیه سلاح‌ها، مهمات، اقلام و مواد کشف شده موضوع این قانون به موجب حکم دادگاه به نفع دولت (وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) ضبط می‌شود.

+269
-2
  

8 دیدگاه

 1. حافظ محیط زیست می‌گوید:

  آهو حیوان مظلوم و مقدسی است چرا می کشند خدایا کمک کن به محیط زیست دست محیط بانان درد نکند خدا اجرشان را بدهد کارشان خطرناکف سخت و طاقت فرسا است

  پر طرفدار Thumb up 37 Thumb down 12

 2. زیتون می‌گوید:

  بعد میگن چرا مراتع آتیش میگیره …..خوب ده تا ده تا می کشید که این همه علف خشک برای آتیش گرفتن جمع میشه …..

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 15

 3. حماسه ایرانی می‌گوید:

  سپاس بی پایان به این محیطبانان فداکار و مسئول. وطن دوستی یعنی این. وطن دوستی به شعار نیست، به عمل است.

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 10

 4. علی می‌گوید:

  سلام. همه ی حیوانات ارزشمند و گرانقدر هستند جریمه هایی هم که در نظر گرفته شده نشانگر فراوانی یا در معرض انقراض بودن آن حیوان است. دیگه مقدس بودن حیوان رو از کجا در آوردید؟
  ولی در کل من چشمم آب نمی خوره که ششصد میلیون این نسناس رو جریمه کنند چون احتمالا کل زندگیش ده میلیون نمیشه.

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 5

 5. ماه می‌گوید:

  حالا به جای گوشت اهو تو زندان زهرمار کوفت کن جانی.چقدر هم حریص .۹ تا. نه می خواستی همه دشت و کوه رو به توبره بکشئ.

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 6

 6. کفتار راه راه می‌گوید:

  متاسفانه بی رحمی به حیوانات بسیار زیاد شده خبری خواندم که یک راننده تراکتور با تعقیب خرس و خسته کردن و از پاافتادن آن با تراکتور لز روی آن رد شده و له کرده است.
  منبع:
  https://www.tabnak.ir/fa/news/990030/%D8%B1%D8%A7%D9%86%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%AA%D8%B1%D8%A7%DA%A9%D8%AA%D9%88%D8%B1-%DB%8C%DA%A9-%D9%82%D9%84%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%AE%D8%B1%D8%B3-%D8%B1%D8%A7-%D8%AA%D9%84%D9%81-%DA%A9%D8%B1%D8%AF

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 1

 7. محمد می‌گوید:

  دام از سر آهوان جدا کن

  این یک دو رمیده را رها کن

  بیجان چه کنی رمیده‌ای را

  جانیست هر آفریده‌ای را

  چشمی و سرینی اینچنین خوب

  بر هر دو نبشته غیر مغضوب

  دل چون دهدت که بر ستیزی

  خون دو سه بیگنه بریزی

  آن کس که نه آدمیست گرگست

  آهو کشی آهوئی بزرگست

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 2

 8. مهدوی اناری می‌گوید:

  قیافه این کثافت رو نشون بدید

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 9

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>