عامل شکار یک میش وحشی آبستن در منطقه حفاظت شده زرین کوه دستگیر شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر فعالیت های مجرمانه یک شکارچی متخلف در منطقه حفاظت شده زرین کوه، نیروهای یگان محیط زیست شهرستان درگز پس از مدتی تحقیق و بررسی روز شنبه ۹۷/۳/۵ متوجه حضور متخلف مربوطه در منطقه شدند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست درگز در این باره گفت: محیطبانان با همکاری مامورین پاسگاه مرزبانی زرین کوه متهم را حین بازگشت از منطقه مشاهده و دستگیر نمودند.

حسین اصلاحی اظهار داشت: در بازرسی از متهم لاشه یک میش وحشی آبستن، یک اسلحه شکاری غیر مجاز و ۱۳ فشنگ غیر مجاز چهارپاره کشف و ضبط شد.

متاسفانه میش وحشی شکار شده آبستن به دو بره و در آستانه زایمان بوده است.

شکارچی متخلف در نهایت شقاوت و بیرحمی پس از شکار میش وحشی بره ها را نیز از بدن مادر خارج کرده و پوست آنها را نیز کنده بود.

قطعات کوچک دست و پا که در تصویر فوق مشخص است متعلق به بره های درون شکم میش وحشی شکار شده می باشد

بر اساس آخرین نرخ بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک  میش وحشی معادل یکصد میلیون ریال تعیین شده است.

همچنین بر اساس مصوبه شماره ۳۸۰ شورای عالی محیط زیست بهای هر عدد نوزاد پستانداران وحشی که به هنگام شکار در رحم مادر باشد، معادل بهای پستاندار مربوطه تعیین می گردد.

بنابراین متهم می بایست مبلغ ۳۰۰ میلیون ریال به حساب دولت واریز نماید.

همچنین متهم در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا بر اساس مصوبه جدید هیات دولت به جزای نقدی از سی میلیون ریال تا پنجاه میلیون ریال محکوم خواهد شد.

با توجه به اینکه اسلحه بکار رفته در تخلف مذکور دارای جواز موقت جهت نگهداری در منزل بوده و مدت اعتبار جواز مذکور نیز به پایان رسیده بود، اسلحه مربوطه غیر مجاز تلقی میشود.

ر اساس بند الف ماده ۶ قانون «مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز» مصوب ۱۳۹۰/۶/۷ ، هر کس بطور غیرمجاز سلاح شکاری و یا مهمات آن را خریداری، نگهداری و یا حمل نماید به حبس از ۹۱ روز تا شش ماه و یا جزای نقدی تا سقف بیست میلیون ریال محکوم خواهند شد.

همچنین بر اساس ماده ۱۸ قانون فوق الذکر، کلیه سلاح ها، مهمات، اقلام و مواد کشف شده موضوع این قانون به موجب حکم دادگاه به نفع دولت (وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) ضبط می شود.

0
-7
  

8 دیدگاه

 1. میر شکار می‌گوید:

  میش آبستن در فصل بهار .واقعاً کوته فکری هم حدی داره و جای تأسف.

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 2

 2. زیتون می‌گوید:

  حالا خوب بچه های مرزبانی هم بودن وگرنه محیطبان را هم میزد و در می رفت……

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 1

 3. هادی می‌گوید:

  اینو بندازین زندان بهتره تا اون بدبختی که یه کل پیر رو شکار کرده… اینم زندان درستش نمیکنه.. بهبود شرایط اقتصادی خانوارهای روستایی و روان درمانی حلال همه ی این مشکلاته.. نه حبس و زندان و تبعید

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 3

 4. مهراب مهرآبادی (پلنگ هفتاد قله) می‌گوید:

  رحم و مروت خیلی وقته از ایران رخت بر بسته.
  حالا حرام و حلال هیچ, انصافت کجا رفته؟

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 0

 5. پرنده مهاجر می‌گوید:

  توجیهی برای شکار در بهار نیست.
  نتیجه اینکه اسلحه دست هر ناکسی باشه همین میشه
  اسلحه باید دست اهلش باشه
  باید یه فکر اساسی به حال این اسلحه های بی هویت کرد وگرنه همیشه شاهد این جنایتها خواهیم بود

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 1

 6. جهان می‌گوید:

  اسلحه اهل و نا اهل نداره. مگه زمان جنگ هست؟اونم علیه طبیعت. این وسیله فقط برا کشتار طبیعت و حیوانات زیبای کشورمون هست. خدا میدونه چقدر زیبا و غرور آمیز هست داشتنشون.بچه که بودم فکر میکردم فقط آفریقا اینجوری تنوع طبیعی داره. از بس که آموزش و اطلاع رسانی انجام نشد.

  داغ Thumb up 3 Thumb down 5

 7. پلنگ ابرانی می‌گوید:

  وقتی اسلحه دست هر کسی میفته از این اتفاقات زیاد میفته

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 8. کلارى می‌گوید:

  خداوند خودش پوستش را براى این قساوت قلب بکند.

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>