عاملین شکار غیرمجاز قوچ وحشی در شوشتر از روی عکس یادگاری شناسایی و دستگیر شدند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): چند روز قبل نیروهای یکان محیط زیست شوشتر حین گشت زنی در منطقه حفاظت شده کرایی متوجه صدای شلیک گلوله شدند اما با توجه به تاریک شدن هوا موفق به یافتن ردی از عاملین شلیک گلوله نشدند.

رییس اداره محیط زیست شوشتر نیز در این باره گفت: نیروهای محیط زیست به تحقیقات محلی پرداخته و متوجه شدند صدای شلیک گلوله مربوط به حضور یک شکارچی متخلف سابقه دار در منطقه بوده و در جریان آن یک قوچ وحشی نیز شکار شده است.

بهروز نجاتی: محیطبانان حتی موفق شدند تصاویر شکار غیرمجاز قوچ وحشی را نیز به دست آوردند.

تصویری که در اختیار نیروهای محیط زیست شوشتر قرار گرفته و متخلف از روی آن شناسایی شد

نیروهای محیط زیست در جریان تحقیقات خود صاحب متوجه شدند متخلف مجددا قصد دارد طی روزهای آینده به منظور اقدام مجدد به شکار عازم منطقه شود.

به همین منظور محیطبانان در مسیر متخلفین به کمین نشستند و پس از ۱۲ ساعت انتظار شکارچیان وارد منطقه شده و ین بار در کمین مامورین گرفتار شدند.

در این رابطه دو‌ متهم دستگیر و از آنان یک اسلحه ساچمه گلوله زنی، تعداد زیادی فشنگ، دوربین، چاقو و سایر ادوات شکار کشف و ضبط گردید.

متهمین پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شدند.

بر اساس آخرین نرخ بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک قوچ یا میش وحشی معادل یکصد میلیون ریال تعیین شده است که متهمین می بایست این مبلغ را به حساب دولت واریز نماید.

همچنین متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا بر اساس مصوبه جدید هیات دولت به جزای نقدی از سی میلیون ریال تا پنجاه میلیون ریال محکوم خواهند شد.

بر اساس ماده ۱۴ قانون شکار و صید، اسلحه ها و ادوات کشف شده تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار اداره محیط زیست می باشد.

مقام قضایی می تواند با استناد به ماده مذکور و ماده ۲۱۵ قانون مجازات اسلامی نسبت به ابطال مجوز حمل سلاح های کشف شده اقدام و دستور مصادره اسلحه های مربوطه به نفع دولت را صادر نماید.

+100
-24
  

6 دیدگاه

 1. بیژن می‌گوید:

  تعدادقوچ و میش های منقه کرایی به تعداد انگشتان یک انسان هم نیستند
  باید شکارچی را علاوه بر جریمه متوجه موضوع کرد که در صورت تکرار نسل این موجود در منطقه از بین می رود

  پر طرفدار Thumb up 36 Thumb down 8

 2. Ali می‌گوید:

  مقام قضائى خودش میدونه چکار کنه،شما نمیخواد تعیین تکلیف کنید!ضمنا شکارچى غیر مجاز هم بلده از خودش دفاع کنه!

  داغ Thumb up 12 Thumb down 16

 3. نم نمک می‌گوید:

  با احترام به محیط بانان دلسوز محیط زیست کشور . ما دردنیا ودرکشورمان چه بخواهیم وچه نخواهیم افراد بسیار زیادی داریم که علاقمند به شکارکردن هستند وشکارکردن را تفریح سالمی میپندارند که دولت وظیفه دارد یا محیطی برایشان فراهم اورد وطبق قوانینی به شکار بپردازند ویا محیطی را به اشخاص متخصصی واگذارد تا شکارگاه بوجود اورند وطبق قوانین خودشان افراد به شکار بپردازند در کشور ما سه نمونه شکارچی داریم یکی انانی که غنی هستند وبرای تفریح شکار میکنند ویکی که از روی نداشتن به شکار میپردازند ویکی افراد سودجویی که برای سود به اینکار میپردازند . وهر سه مورد باید تابع قوانینی باشند انکه سود جوست باید جلوش گرفته شود وانکه غنی وبرای تفریح شکارمیکند باید محیط برایش فراهم شود وانکه برای امرار معاش شکارمیکند باید در شکارگاههای دولتی وطبق قوانین دولت به شکار بپردازد وهرکس غیر از قوانین بخواهد عمل کند متخلف وجریمه هزینه های تولید شده را باید بپردازد یعنی هزینه بزرگ شدن یک حیوان که انرا من شکار نمی نامم هزینه بزرگ شدن یک حیوان که درمواقعی از انسان بهتر است

  پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 4

 4. مسعود 2 می‌گوید:

  خوبه الان عکسای دستگیریشم میذاره اون ور البوم خاطراتش تکمیل میشه شکارچی که شکار شد.

  داغ Thumb up 4 Thumb down 10

 5. میرزا می‌گوید:

  یک نفر از دوستان حامی محیط زیست می گفت سالیانه یک ماه در فصل پاییز میزنم به کوه و دشت و شکارگاه ها دنبال شکارچی. به قول خودش شده بود شکارچیه شکارچی ها. هر جا شکارچی می دید از فاصله حدود یک کیلومتری با تفنگ تیر اندازی که به همین منظور خریده بود میزد به پای شکارچی ها. بعد از منطقه میرفت. بعضی وقت ها آرزو میکنم از این شکارچیا زیاد باشن تا محیط زیست یه نفسی بکشه

  داغ Thumb up 5 Thumb down 5

 6. میرزا می‌گوید:

  تصور کنید ساق پای یک شکارچی بشکنه دیگه بعیده تا یکی دو سال بتونه بره کوه دنبال شکار. تازه اگه خوب بشه. اگه به کاسه زانو بخوره که دیگه شکار براش تمومه

  داغ Thumb up 3 Thumb down 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>