عاملین کشتار بی رحمانه یک مرال باردار و یک مرال نر جوان در کیاسر دستگیر شدند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز دوشنبه ۹۷/۱/۱ نیروهای محیط زیست شهرستان کیاسر حین گشت و کنترل در ارتفاعات جنگلی حاشیه پارک ملی کیاسر متوجه ردپای مشکوک بر روی برف شدند.

رییس اداره محیط زیست کیاسر در این باره گفت: محیطبانان بر روی ردپا حرکت کرده و پس از مدتی پیاده روی متوجه رد خون و آثار شکار شده و در ادامه دو شکارچی مسلح را مشاهده نمودند.

علیرضا ابراهیمی اظهار داشت: محیط بانان جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل شدند اما شکارچیان با توجه به اینکه در ارتفاع بالاتر و به مامورین مسلط بودند لاشه های شکار را رها کرده و متواری شدند.

محیط بانان ۶ ساعت به تعقیب و گریز با متخلفین در ارتفاعات صخره ای و برفگیر هم مرز با شهرستان دیباج پرداخته و در نهایت شکارچیان را که در برف و سرما خسته و ناتوان شده بودند محاصره و بدون هیچگونه مقاومتی دستگیر نمودند.

از متخلفین لاشه یک مرال نر جوان (حدودا دو ساله) و لاشه یک مرال ماده آبستن که یک جنین درون بدن خود داشت به همراه یک اسلحه گلوله زنی، یک اسلحه شکاری ساچمه زنی و تعداد زیادی فشنگ کشف و ضبط گردید.

متخلفین که پدر و پسر بودند پس از تنظیم صورتجلسه و تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی شدند.

با دستور قاضی محترم بخش چهاردانگه کیاسر متهم ردیف اول (پسر) روانه زندان و پدر با قید ضمانت تا زمان تشکیل دادگاه آزاد شد.

بر اساس آخرین نرخ بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک مرال معادل ۳۵۰ میلیون ریال تعیین شده است.

همچنین بر اساس مصوبه شماره ۳۸۰ شورای عالی محیط زیست بهای هر عدد نوزاد پستانداران وحشی که به هنگام شکار در رحم مادر باشد، معادل بهای پستاندار مربوطه تعیین می گردد.

بنابراین متهم می بایست مبلغ ۱۰۵ میلیون تومان به حساب دولت واریز نمایند.

همچنین متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا بر اساس مصوبه جدید هیات دولت به جزای نقدی از سی میلیون ریال تا پنجاه میلیون ریال محکوم خواهند شد.

بر اساس ماده ۱۴ قانون شکار و صید اسلحه ها و ادوات کشف شده از متخلف تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار اداره محیط زیست می باشد.

مقام قضایی می تواند با استناد به ماده مذکور و ماده ۲۱۵ قانون مجازات اسلامی نسبت به ابطال مجوز حمل سلاح های کشف شده اقدام و دستور مصادره اسلحه های مربوطه به نفع دولت را صادر نماید.

Keyvan Hooshmand, [25.01.19 15:30]
جدیدترین گزارش صندوق جهانی طبیعت(WWF) با عنوان «گزارش سیاره زندگی» در مورد وضعیت محیط زیست جهان در پایان سال ۲۰۱۸ منتشر شد.
این گزارش که هر دو سال یکبار منتشر می شود بازتابی است از تاثیر فعالیت های انسان در وضعیت جنگل ها، اقیانوس ها، آب و هوا و تنوع زیستی زمین.
بخشی از این گزارش نگران کننده اساره می کند که از سال ۱۹۷۰ تاکنون بطور متوسط %۶۰ از جمعیت پستانداران، پرندگان، ماهیان، خزندگان و دوزیستان ازبین رفته است.
صندوق جهانی طبیعت در تحقیقات خود به دلایل عمده و اصلی نابودی %۶۰ از گونه های جانوری جهان طی ۵۰ سال اخیر پرداخته و این عوامل را به پنج دسته اصلی تقسیم بندی نموده است.
پنج عامل اصلی نابودی حیات وحش طی ۵۰ سال گذشته:
۱- تخریب و نابودی زیستگاه
۲- بهره برداری
۳- گونه های مهاجم و بیماری ها
۴- آلودگی
۵- تغییرات اقلیمی
توضیحات مربوط به هر یک از عوامل اصلی:
۱- تخریب و نابودی زیستگاه:
تخریب زیستگاه به معنای جزیره ای شدن، کاهش کیفیت، تکه تکه شدن یا نابودی کامل محیطی می باشد که گونه جانوری در آن محیط زندگی و نیازهای طبیعی خود را برآورده می کند.
تخریب زیستگاه عمدتا به دلیل کشاورزی، جنگلداری، حمل و نقل، توسعه مناطق مسکونی و تجاری، تولید انرژی، فعالیت های معدنکاوی و جلوگیری از جریان طبیعی رودخانه ها مانند سد سازی رخ می دهد.
Keyvan Hooshmand, [25.01.19 15:45]
۲- بهره برداری:
بهره برداری بیش از حد از گونه های جانوری به دو روش مستقیم و غیر مستقیم انجام میشود.
روش مستقیم در واقع صید و شکار بی رویه و ناپایدار است هم بصورت قانونی و هم بصورت غیر قانونی می تواند برای امرار معاش یا تجارت انجام شود.
روش غیر مستقیم نیز در واقع حذف گونه های غیر هدف یا همان صید ضمنی است که بیشتر در مورد صید ماهیان رخ می دهد.
Keyvan Hooshmand, [25.01.19 15:48]
۳- آلودگی:
آلودگی می تواند بصورت مستقیم بر حیات یک‌ جانوران وحشی یا بصورت غیرمستقیم بر محیط زندگی آنها تاثیر گذار باشد. (مانند آلودکی های نفتی)
همچنین آلودگی می تواند بر توان جانوران برای دستیابی به آب و غذا و عملکرد تولید مثل آنها و در نتیجه کاهش جمعیت و تنوع حیات وحش در طول زمان تاثیر منفی بگذارد.
Keyvan Hooshmand, [25.01.19 15:51]
۳- گونه های مهاجم و بیماری ها:
گونه های مهاجم می توانند با کونه های بومی بر سر منابع غذایی، محیط زندگی و موارد رقابت کرده و یا به شکارچیانی برای گونه های بومی تبدیل شوند.
همچین گونه های مهاجم با انتشار بیماری های جدید در محیط می توانند حیات گونه های بومی را به خطر بیندازند.
Keyvan Hooshmand, [25.01.19 16:25]
۴- تغییرات اقلیمی:
افزایش درجه حرارت زمین جانوران را مجبور می کند با ایجاد تغییراتی، مانند تغییر محل زندگی، مهاجرت، کاهش تولید مثل و تغییر رژیم غذایی خود را با شرایط جدید سازگار کنند.
Keyvan Hooshmand, [25.01.19 16:26]
بر خلاف نظر بسیاری از افراد و حتی صاحبنظران محیط زیست که تصور میکردند
Keyvan Hooshmand, [25.01.19 16:47]
نتایج بررسی های صورت گرفته بیانگر آن است که تخریب زیستگاه و صید و شکار بی رویه مهمترین عوامل نابودی حیات وحش در ۵۰ سال اخیر بوده است.
پس از آن گونه های مهاجم و بیماری ها و تغییرات اقلیمی و در آخر آلودگی سایر دلایل اصلی نابودی گونه های جانوری است.
البته نسبت تاثیر این دلایل در گونه های مختلف جانوران متفاوت است.
پرندگان:
عامل اصلی در نابودی پرندگان تخریب زیستگاه (۵۰‎٪) و سپس صید و شکار (۲۰‎٪) و گونه های مهاج و بیماری ها و آلودگی و تغییرات اقلیمی (هر کدام ۱۰‎٪) می باشد.
پستانداران:
در پستانداران عوامل اصلی نابود تخریب زیستگاه (۴۵‎٪) صید و شکار (۴۰‎٪) گونه های مهاج و بیماری ها (۱۰‎٪) و آلودگی و تغییرات اقلیمی (هر کدام ۵‎٪) می باشد.
ماهی ها:
در ماهی ها عوامل اصلی نابودی صید بی رویه (۵۵‎٪) تخریب زیستگاه (۲۵‎٪) تغییرات اقلیمی (۱۰‎٪) و گونه های مهاجم و بیماری ها و آلودگی (هر کدام۵‎٪) می باشد.
خزندگان و دوزیستان:
در خزندگان و دوزیستان عوامل اصلی نابودی به ترتیب تخریب زیستگاه (۴۵‎٪) صید و شکار (۲۵‎٪) آلودگی، گونه های مهاجم و بیماری ها و تغییرات اقلیمی (هر کدام ۱۰‎٪) می باشد.
Keyvan Hooshmand, [25.01.19 16:50]
بسیاری از افراد و حتی برهی صاحبنظران محیط زیست همواره اعلام می کردند صید و صید جانوران وحشی تاثیر چندانی بر روی نابودی حیات وحش ندارد عمده دلیل کاهش جمعیت جانوران وحشی در جهان تخریب زیستگاه و بیماری ها و آلودگی و تغییرات اقلیمی است.
اما نتایج بررسی های صورت گرفته و گزارش منتشر شده توسط صندوق جهانی طبیعت بیانگر آن است مه بر خلاف تصورات و ادعاهای مطرح شده، صید و شکار جانوران وحشی حتی صید و شکار قانونی برای معیشت اما بی رویه در کنار تخریب زیستگاه دو عامل اصلی نابودی گونه های جانوری طی ۵۰ سال اخیر بوده است.
Keyvan Hooshmand, [25.01.19 17:42]
روز دوشنبه ۹۷/۱/۱ نیروهای محیط زیست شهرستان کیاسر متوجه حضور دو شکارچی غیرمجاز در ارتفاعات جنگلی حاشیه پارک ملی کیاسر شدند.
محیط بانان جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل شدند اما شکارچیان با توجه به اینکه در ارتفاع بالاتر و به مامورین مسلط بودند متواری شدند.
محیط بانان پس از ۶ ساعت تعقیب و گریز در ارتفاعات صخره ای و برفگیر هم مرز با شهرستان دیباج شکارچیان را که خسته و ناتوان شده بودند محاصره و دستگیر نمودند.
از متخلفین لاشه یک مرال نر جوان (حدودا دو ساله) و لاشه یک مرال ماده که متاسفانه آبستن بوده و یک جنین درون بدن خود داشت به همراه یک اسلحه گلوله زنی، یک اسلحه شکاری ساچمه زنی و تعداد زیادی فشنگ کشف و ضیط گردید.
متخلفین که پدر و پسر بودند پس از تنظیم صورتجلسه و تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی شدند.
با صدور مقام قضایی متهم ردیف اول (پسر) روانه زندان و پدر با قید ضمانت تا زمان تشکیل دادگاه آزاد شد.
+1
-65
  

15 دیدگاه

 1. سعید می‌گوید:

  کاش کمی با طبیعت مهربان تر بودیم،تا شاهد همچین صحنه هایی نباشیم..

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 1

 2. Sina می‌گوید:

  دیده بان محترم نمی خواهید ذکر کنید شکارچی قانونمند با پروانه شکار پرنده، مرال شکار کرد؟؟؟

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 21

 3. خورشید می‌گوید:

  باز مثل همیشه کثیف ترین حرکات از حقیرترین و رذل ترین قشر افراد سر زد… کشتار یک مادر باردار جنایت کوچکی نیست و قطعا روزی دامنشون رو خواهد گرفت!
  ننگ و شرم ابدی بر کشتارگران پست حیات وحش که تا ابد شرمسار طبیعت و نسل آینده خواهند بود!

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 6

 4. کفتار راه راه می‌گوید:

  در گذشته این گوزن بزرگ و با شکوه علاوه بر جنگلهای شمال در کل جنگلهای غرب کشور از ارسباران تا فارس می زیست و به این جنگلها حال و هوای طبیعی و وحشی تری می داد ولی الان زیستگاه آن به ارتفاعات جنگلی و صعب العبور چند منطقه حفاظت شده چون گلستانک البرز مرکزی و دودانگه و گلستان محدود شده و اگر مراقبت شدیدتر نشود به سرنوشت جاهای قبلی دچار می شود.

  همین مشکل برای خرس سیاه و حتی برای قوچ و میش وجود دارد به طوریکه تنها پارک ملی که خرس سیاه داشت یعنی خبر دیگر خرس سیاه ندارد و تعداد اندک و منفرد و نامشخصی خرس در چند زیستگاه که باز معلوم نیست کریدور و ارتباطی با هم دارند وجود دارد و این جانداران نادر که ارزش زیستگاهها را چندین برابر می کنند شایسته توجه بیشتر می باشند.

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 1

 5. جمشید می‌گوید:

  متاسفانه:
  نداشته بر باد نمیرود.!

  داغ Thumb up 4 Thumb down 9

 6. شیر بیشه ای ایرانی می‌گوید:

  اگر طرح خروج دام از جنگل ایجاد دامداریهای صنعتی جایگزین، دنبال شود، علاوه بر خراب نشدن جنگل و رویش نهالها، تعارض این وحوش و دامدارها هم پیش نمی آید.

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 4

  • شیر بیشه ای ایرانی می‌گوید:

   با عرض پوزش این نظر مربوط به خبر
   (عاملین شکار یک پلنگ در رودبار شناسایی و دستگیر شدند)
   بود که به علت باز بودن دو پنجره خبر مارال و پلنگ، اشتباها در اینجا تایپ کردم.

   پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 7. کبک دری سبزکوه می‌گوید:

  خدا لعنتشان کنه

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 4

 8. Kaveh می‌گوید:

  خدایا چقدر روحیه من خراب می شه وفتی خبری در مورد جانوری آبستن می شنوم
  چرا اداره محیط زیست مقدار جریمه و حبس طولانی مدت و شکارچی برا جبران خسارت وارده بمدت چند سال خدمت به حیات وحش و محیط زیست و اموزش این متخلفین از دادگستری تقاضا نمی کنه ؟
  بخدا دیگه پیکر نحیف و بی جان حیات وحش سرزمینمان طاقت حتی یک شکار رو دیگه نداره
  باید هر چی زودتر پروانه شکار قانونی لغو بشه و شکارچی غیر قانونی بشدت باهاش برخورد بشه

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 4

  • محسن رزاقی ((سلام بر حامیان جانداران)) می‌گوید:

   درود بر شما جناب Kabeh گرامی.
   بله باید لغو شود. به یک عمل قبیح نمیبایست لباس قانونی پوشاند، نه تنها کشور خودمان بلکه روزی دنیا به این حد از درک و کمال خواهد رسید انشالله کاش این افتخار نصیبمان گردد که کشور ما اولین کشوری باشد که پیش قدم شده قانون ممنوعیت کامل شکار را در قانون خود جای داده و این افتخار را در بین جهانیان فریاد کند.

   لذا از قانون گذار محترم تقاضا مندیم…

   پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 1

 9. پلنگ ایرانی می‌گوید:

  تا کی شاهد چنین رفتارهای باشیم ؟
  یا جرائم رو سنگین تر کنید
  یا کلاس آموزشی و فرهنگی تو مناطق حفاظت شده و مناطقی احتمال برخورد انسان و حیوانات وحشی باشه رو شروع کنید.
  بالاخره جوامع محلی هر منطقه باید ارزش این نعمتهای خداوند رو بدونند و مسئولین هم شرایطی رو فراهم کنند تا از توریست و اکو توریست تو این مناطق برای جوامع محلی درامد زایی کرد.

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 2

 10. آرزو ها داشتم
  در دلم می کاشتم
  جست و خیزش را غریب
  آدمی زد و ویران کرد همه
  گشت خاموش آن همه رویای من،
  وان شادمانی، همهمه.

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 2

 11. طرلان می‌گوید:

  اعدام

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 5

 12. زهرا می‌گوید:

  اگر ۶۰ ضربه شلاق بخورند، هرگز تکرار نمی کنند. هرگز …

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>