عاملین شکار دو قوچ وحشی در موته دستگیر شدند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست ایران (IEW): بامداد جمعه ۹۸/۶/۱۵ نیروهای محیط زیست پارک ملی و پناهگاه حیات وحش موته اصفهان حین گشت‌زنی متوجه صدای شلیک دو گلوله شدند.

فرمانده یگان محیط زیست استان اصفهان در این باره گفت: محیط‌بانان به جست‌وجو و ردزنی پرداخته ‌و سه شکارچی را در حال حمل دو لاشه شکار مشاهده نمودند.

مرتضی جمشیدیان اظهار داشت: مامورین جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل شده و دو نفر از آنان را دستگیر نمودند اما نفر سوم موفق شد بگریزد.

در بازرسی از متخلفین لاشه یک قوچ و یک بره قوچ وحشی، دوربین چشمی، فاصله‌سنج، یک قبضه اسلحه گلوله زنی ۲۷۰ و هشت فشنگ مربوطه کشف و ضبط شد.

متخلفین در بازجویی‌ها هویت متهم فراری را نیز فاش نموده و مامورین نیروی انتظامی و نیروهای محیط زیست بلافاصله با نیابت قضایی وارد منزل متهم متواری شده و وی را که در حمام خانه پدرش مخفی شده بود دستگیر نمودند.

در بازرسی از این مکان نیز مقداری گوشت شکار کشف شده که جهت بررسی نوع گونه شکار شده به آزمایشگاه منتقل گردید.

بر اساس آخرین نرخ بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک قوچ یا میش وحشی معادل یکصد میلیون ریال تعیین شده است. بنابراین متهمین می بایست مبلغ دویست میلیون ریال به حساب دولت واریز نمایند.

همچنین متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا بر اساس مصوبه جدید هیات دولت به جزای نقدی از سی میلیون ریال تا پنجاه میلیون ریال محکوم خواهند شد.

بر اساس ماده ۱۴ قانون شکار و صید اسلحه و ادوات کشف شده از متخلف تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار اداره محیط زیست می باشد.

مقام قضایی می تواند با استناد به ماده مذکور و ماده ۲۱۵ قانون مجازات اسلامی نسبت به ابطال مجوز حمل سلاح کشف شده اقدام و دستور مصادره اسلحه مربوطه به نفع دولت را صادر نماید.

0
-7
  

4 دیدگاه

 1. زیتونو می‌گوید:

  والا باید این روستاها که اطراف مناطق حفاظت شده است را مثل هند منتقل کرد …مناطق حفاظت شده شده شکارگاه خصوصی آقایون…..برای اینکه بر کار محیط زیست اون منطقه هم نظارت بشه که حیاط خلوت تخلفات و شکارفروشی نشه باید یه فکری کرد…….وزارت نیرو یه خط لوله آب با قطر مناسب برای محل جدید اسکان اینها تدارک ببینه(آقای وزیر نیرو مشکل آب ایران را با علم و ابتکار اساسی حل کن )

  داغ Thumb up 19 Thumb down 27

 2. محسن رزاقی می‌گوید:

  چرا اجازه میدهید این همه گستاخی باشد و جمع آوری نشود؟ عملی که کراهت و قباهت آن هم در روایات ذکر شده و هم از نظر وجدان مطرح است، فقط شاید در عصر هجر از ترس این که زن وبچه ات از گرسنگی بمیرند بهانه کنی که چاره ای نداشتم.
  تفریح از راه شکار؟؟؟!!!!
  آیا این است عمل به روایات اسلامی؟ پس چرا در قانون کشور مورد ملاحظه قرار نمیگیرد؟ متخلف هم باخته وقتی اسلحه مثل نقل نبات ریخته و مسئولین هم بی تفاوت! اصلا معلومه وقتی خود مجوز و پروانه شکار صادر کنیم همین خواهد شد، اصلا همه چیز از وقتی شروع شد که شکارچی را به رسمیت شناختند، یعنی خلاف روایات خود عمل کردن متاسفانه در این موارد هم غرب زده هستیم بطوریکه انگار این غرب زدگی حتی تا مغز استخوان سازمان ها و ارگان های دولتی ما نیز نفوذ کرده، خب اگه چیزهای خوب خارجی ها را یاد بگیریم که خیلی هم خوب است و مورد تایید، اما وامصیبتا که گویا برعکس عمل میکنیم. پس جناب مسئول چرا به سخنان مقام معظم رهبری بی توجهی میکنید؟ مگر ما نمی گوییم جمهوری اسلامی؟ این طوری که آبروی اسلام را میبرید؟ (قانون همراه با بی توجهی به روایات!!! ). اصلا انگار از پس تعدادی گستاخ هم که زورشان را به چند موجود زبان بسته بی پناه میرسانند هم بر نمی آیید؟ این آر است، اگر نمیتوانید رها کنید این صندلی ها را تا کس دیگری بیاید و این آر نیست. آیا این است عمل به دستورات روایی؟ پس چرا در غالب قانون جلوه نمیکند؟ آیا این است شرط انصاف؟ آیا این است تمدن؟ آیا به خارجی هایی که پیشنهاد مبلغ خوب میدهند باید مجوز کشتار تقدیم نمود؟ آیا به داخلی و یا خارجی میتوان خون حیات وحش را به معرض فروش گذاشت؟ آیا اصلا چنین چیزی فروشیست؟؟!!!
  سازمانی که وظیفه اش حفاظت است یعنی همه جوره باید هزینه کند که مبادا حیات وحش کوچکترین مزاحمتی برایش پیش بیاید بفکر این بیفتند که خون حیات وحش را منبع درآمد زایی قرار دهد؟؟؟!!!!!!!!!
  از مقامات خواستارم کسانی که با این نگرش و دید مشغول و مسئول هستند را بدون هیچ مماشاتی خلع کرده و افراد با علاقه، با انگیزه و دلسوز، صادق و بدون هیچ گونه چشم داشت را استخدام کنند، و تنها مدرک تحصیلی ملاک نباشد، این است راه نجات سازمان و سازمان ها از فساد.
  والسلام و
  من الله التوفیق

  داغ Thumb up 24 Thumb down 38

 3. naser می‌گوید:

  خدا لعنتشون کنه

  داغ Thumb up 14 Thumb down 14

 4. خورشید می‌گوید:

  اخیرا در یک مقاله ای خوندم که در بررسی عده ی زیادی از جنایتکاران و مجرمان ضد اجتماعی، شکنجه و لذت از آزار دادن حیوانات هم دیده میشه! نمونه ی آشنا برای ما قاتلی سریالی با نام بیجه هستش که پیش از شروع به قتل کودکان به طور مرتب و دائمی سگ های ولگرد رو از بیابون های اطراف می گرفت و توی خونه نگه می داشت و بعد از مدتی که زبون بسته ها رو شکنجه می کرد اونها رو می کشت!! وقتی حسابی ماهر شد شروع کرد به قتل بچه های بی گناه! حالا کسانی که از کشتار حیوانات لذت می برن و با عکاسی از جسد خونین اونها تفریح می کنن باید نگاه دقیق تری به خودشون و این نوع تمایلاتشون بندازن…

  داغ Thumb up 21 Thumb down 32

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>