منطقه حفاظت شده اشترانکوه

نقشه ماهواره ای:

 

مشخصات و شرایط جغرافیایی:

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): با توجه به اهمیت اشترانکوه، این منطقه در سال ۱۳۴۰ با نام قرق اختصاصی تیون، شکار ممنوع اعلام شد که شامل رشته کوه اشترانکوه و دره نی گا بود.

این ممنوعیت تا سال ۱۳۴۹ ادامه داشت و در این سال طی مصوبه شماره ۱۸ سازمان شکاربانی و نظارت بر صید، قرق اختصاصی تیان (تیون) با اضافه کردن ارتفاعات سفید کوه بزرگ و کوچک، پریز کوه کوچک و بزرگ، گزرسون، سرسبز، تخت کالا، اسینه، بادی بزرگ و کوچک، گچه و گولک به منطقه حفاظت شده ارتقاء و به عنوان منطقه حفاظت شده اشترانکوه اعلام گردید.

این منطقه با وسعت ۹۸,۴۰۷ هکتار در جنوب و جنوب شرقی شهرستان دورود و در بخش غربی شهرستان ازنا و الیگودرز در استان لرستان واقع شده است.

منطقه حفاظت شده اشترانکوه از تنوع زیستی گیاهی و جانوری بسیار بالایی برخورداراست. تاکنون ۶۰۰ گونه گیاهی و ۲۷۴ گونه جانوری در این منطقه شناسایی شده اند که از ۶۰۰ گونه گیاهی شناسایی شده ۶۸ گونه آن انحصاری این منطقه است.

جاذبه های اکوتوریستی

دریاچه گهر:

تنوع زیستی گیاهی و جانوری بالا، وجود دریاچه گهر و دیگر چشم اندازهای طبیعی، زمینه فعالیت های علمی، پژوهشی و گردشگری را در منطقه حفاظت شده اشترانکوه فراهم نموده اند.

دریاچه گهر یکی از زیباترین دریاچه های کوهستانی خاورمیانه، در ارتفاع ۲۴۰۰ متری در این منطقه قرار دارد. عمق دریاچه گهر حدود ۲۸ متر و مساحت سطح آبی آن ۱۰۰ هکتار است.

وجود دریاچه گهر و رودخانه ها و آبشارهای فراوان، تنوع زیستی گیاهی و جانوری از جاذبه های اکوتوریستی منطقه حفاظت شده اشترانکوه به شمار میروند.

سراب تیان:

سراب تیان یکی از پدیده‌های جالب زمین شناسی است. ارتفاع چاه تیـان از سطح دریا ۲۲۰۰ متر و دهانه آن تقریبا به قطر ۳ الی ۴ متر و عمق ۵ متر می باشد که بستری سنگی دارد.

این سراب یا چشمه در اوایل بهار به طور ناگهانی و به یکباره پرآب می‌گردد. دراین زمان از سال آبدهی سراب زیاد بوده و تا ماه‌ها ادامه می‌یابد و پس از مدتی در اواخر تابستان و اوایل پاییز به همان نحو به یکباره خشک شده و تا سال آینده و دوره جدید بی آب باقی می ماند. (جزئیات بیشتر)

تونل برفی:

این اثر زیبا و منحصر به فرد طبیعی در ۱۸ کیلومتری جنوب شهرستان ازنا و منتهی الیه جنوب شرقی اشترانکوه و در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا در دامنه شمالی قله ۳۷۵۰ متری کول ازنادر و دره ای به همین نام که ۳ کیلومتر با روستای کمندان (واقع در بخش مرکزی شهرستان ازنا) استان لرستان فاصله دارد، واقع شده است.

این مکان به دلیل وضعیت توپوگرافی خاص که از سه طرف به دیواره های بلند محصور گشته، محل ریزش و تجمع برف در ماه های سرد سال است.

انباشته شدن برف در این دره و تبدیل شدن آن به یخچال و سپس حرکت آب در کف دره سبب حفر کانال (تونل) در زیر برف ها شده، تونلی زیبا و مشهور تحت عنوان تونل برفی را ایجاد کرده است. (جزئیات بیشتر)

پوشش گیاهی:

پوشش گیاهی منطقه شامل گونه های بلوط ایران، ارس یا سروکوهی، بادامک، گلابی وحشی، زالزالک، گون، درمنه، بومادران، آویشن، سریش ایرانی، لاله واژگون، کما، کلاه میرحسن، پونه اشترانکوهی، محلب، شیرخشت لرستانی، سیر، موسیر و … می باشد.

گونه های شاخص جانوری:

جانوران شاخص منطقه عبارتند از:

پستانداران: پلنگ ایرانی، خرس قهوه ای، کل و بز، قوچ و میش، گربه وحشی، کفتار، گرگ، روباه، شغال، شنگ

پرندگان: کبک دری، کبک، عقاب طلایی، کرکس، کرکس مصری، شاهین، بالابان، دلیجه کوچک، سهره طلایی، سهره نوک بزرگ، سار صورتی، جی جاق

خزندگان و دوزیستان: لاک پشت مهمیزدار، آگامای صخره ای فلس درشت، گرزمار، افعی شاخدار، سوسمار مارچشم

تعارضات و تهدیدهای منطقه:

وجود روستاهای متعدد در داخل و حاشیه منطقه، حضور عشایر، وفور سلاح و مهمات، اراضی کشاورزی و مستثنیات، وجود معادن، برداشت بی رویه گیاهان دارویی و خوراکی و فشار گردشگران از مهمترین عوامل تهدید کننده منطقه به شمار می روند.

رخدادهای منطقه:

- بخشی از منطقه حفاظت شده اشترانکوه به نام سفیدکوه ازنا طی آگهی روزنامه رسمی شماره ۱۸۸۳۰ مورخ ۱۳۹۲/۱/۱۷ با وسعت ۲۵,۶۸۳ هکتار به عنوان پناهگاه حیات وحش ازنا – دورود معرفی گردید. (لینک مرتبط)

- مشاهده و تصویربرداری از یک گربه وحشی در دیماه ۱۳۹۲ (لینک مرتبط)

- دستگیری متخلفین برداشت غیرقانونی ۱۲۰ کیلوگرم گیاهان دارویی در اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ (لینک مرتبط)

- عاملین برداشت غیرقانونی ۲۶۰ کیلوگرم گیاه کمیاب کما در خردادماه ۱۳۹۳ دستگیر شدند (لینک مرتبط)

- تصویربرداری از یک گربه جنگلی و پنج توله اش در خرداد ۱۳۹۳ (لینک مرتبط)

- کشف محموله قاچاق حاوی ۵۱۰ کیلوگرم موسیر در  خردادماه ۱۳۹۳ (لینک مرتبط)

- کشف محموله قاچاق حاوی ۳۵۰ کیلوگرم موسیر در تیرماه ۱۳۹۳ (لینک مرتبط)

- دستگیری شکارچی غیرمجاز کل وحشی در مرداد ۱۳۹۳ (لینک مرتبط)

- عاملین قتل عام ۷۴ کبک وحشی در مهرماه ۱۳۹۳ دستگیر شدند (لینک مرتبط)

- کشتار یک خرس قهوه ای در ارتفاعات اشترانکوه در تیرماه ۱۳۹۴ (لینک مرتبط)

تصاویر منطقه حفاظت شده اشترانکوه:


+190
-43
  

12 دیدگاه

 1. @@@@@@ می‌گوید:

  خیلی زیباست

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 1

 2. سعید می‌گوید:

  سلام. عکس یکی مونده به آخری، عکس قلۀ k2 در پاکستان هست. لطفا اصلاح نمایید.

  داغ Thumb up 8 Thumb down 14

 3. علی دالوند می‌گوید:

  داداش این قلعه کور ودختر نام داره و سنبلان نیز گفته میشه

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 3

 4. وحید می‌گوید:

  منطقه اشترانکوه و قله های آن بسیار زیبا هستند و به آلپ ایران مشهور است

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 1

 5. سعید می‌گوید:

  با عرض پوزش عکس اول مربوط به آبشار بیشه است که هیچ ربطی به منطقه اشترانکوه ازنا ندارد .

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 5

 6. اکبر می‌گوید:

  سلام گهر همیشه سبز ازناااااااااااااااا

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 5

 7. محسن می‌گوید:

  کل منطقه حفاظت شده اشترانکوه و دریاچه گهر طبق تقسیم اراضی در سال ۱۳۱۷ در ملک شهرستان ازنا می باشد

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>